חששות ממיתון גררו את אירופה ליום שלישי של ירידות

מילאנו ומדריד ירדו ב-1.5%; ירידות במגזר הבנקאי; לונדון נסגרה בעליות

ישראל פישר
ישראל פישר

מרבית בורסות אירופה נסגרו בירידות זה יום המסחר השלישי ברציפות לאחר שהנציבות האירופית הזהירה היום כי כלכלת גוש היורו צפויה לשקוע במיתון השנה.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.4%; פרנקפורט ירדה ב-0.5%; פאריסנסגרה כמעט ללא שינוי; מדריד ומילאנו נסוגו ב-1.5%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.2% אולם עודנו גבוה ב-8% מרמתו בתחילת השנה.

הנציבות האירופית פירסמה היום כי היא צופה צמיחה שלילית של 0.3% ב-17 הכלכלות שמרכיבות את גוש היורו. את הנסיגה תוביל יוון עם נפילה של 4.4% בתמ"ג, צופה הנציבות. תהיה זו שנה חמישית ברציפות של מיתון ביוון, אשר מנסה כבר שנתיים לצאת ממשבר החוב שבו היא שקועה. 27 מדינות האיחוד האירופי, אשר כוללות גם מדינות כמו בריטניה ושוודיה שאינן שותפות למטבע היורו, צפויות לרשום צמיחה אפסית השנה.

אך היום פורסמו גם נתונים אופטימיים, לפיהם מדד ביטחון העסקים בגרמניה עלה בפברואר ל-109.6 נקודות, לעומת 108.3 נקודות בינואר - שיא של תשעה חודשים. העלייה במדד גבוהה מהערכות אנליסטים לאור האופטימיות ששררה החודש באירופה בנוגע למשבר החובות ביבשת.

מניות הבנקים רשמו ירידות לאחר שקרדיט אגריקול הצרפתי דיווח על הפסדים של 3 מיליארד יורו ברבעון הרביעי. רויאל בנק אוף סקוטלנד הבריטי דיווח על הפסדים כפולים מתחזיות אנליסטים. לפי דו"חות הבנק, ההפסדים ב-2011 הגיעו ל-2 מיליארד ליש"ט (3.1 מיליארד דולר), לעומת הפסדים של 1.1 מיליארד ליש"ט ב-2010. אנליסטים העריכו כי הפסדי הבנק ב-2011 יהיו 1.1 מיליארד ליש"ט.

אתמול פורסם כי מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים בגוש היורו ירד החודש לרמה של 49.4 נקודות לעומת 50.4 נקודות בינואר. בנוסף, הורידה אתמול סוכנות דירוג האשראי פיץ' את דירוגה של יוון מ-C לרמה של CCC והזהירה כי היא עלולה להוריד את הדירוג ברמה נוספת.

בורסות אירופה מעודדות גם מהודעתה של יפן כי תתרום עד 50 מיליארד דולר לקרן המטבע הבינלאומית (IMF) לטובת המאבק במשבר החובות באירופה. יו"ר הקרן כריסטין לגארד ובכירים נוספים פנו למנהיגי מדינות 20 הכלכלות הגדולות בעולם - וביקשו מהם לתרום, אך ארה"ב כבר אמרה כי אין לה תוכניות לספק סיוע נוסף לקרן.

מדד סטוקס 50

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker