אזהרה למשקיעי ההנפקה: פייסבוק שווה יותר מ-100 מיליארד דולר

לפי הערכות אנליסטים, לחברה יש כ-1,000 בעלי מניות עוד לפני ההנפקה והיא נסחרת לפי שווי של יותר מ-100 מיליארד דולר בבורסות הפרטיות

סוכנויות הידיעות

פייסבוק מתנהלת כבר כמו חברה ציבורית מכיוון שבעלי ניירות ערך ומשקיעים עשירים כבר סוחרים במניות לפי ההנפקה הראשונה, דיווחה בלומברג. מספר בעלי המניות עלה ל-1,000 לעומת 100-50 בעלי מניות במרבית החברות שיוצאות להנפקה.

לפי סאם המדה מחברת המחקר פריבקו, הרכישות הפרטיות מעניקות לפייסבוק שווי של יותר מ-100 מיליארד דולר ועשויות להגביל את הרווחים המיידים של משקיעים לאחר ההנפקה בשל העובדה שפייסבוק הצהירה כי היא מתכוונת לצאת להנפקה לפי הערכת שווי של 100-75 מיליארד דולר.

מניית פייסבוק עלתה לשווי של 44 דולר במסחר הפרטי, מה שמשקף לה שווי של 103 מיליארד דולר. בשל הביקוש הער למסחר פרטי, עשויה המניה לזנק כשפייסבוק תצא להנפקה פומבית וחברות מסחר פרטיות כבר מאפשרות לעובדים לקרנות הון סיכון לפדות את המניות. כל זה עשוי להפחית את הלחץ על מייסד פייסבוק, מרק צוקרברג לבצע את ההנפקה כבר השנה.

פייסבוק, שהגישה בתחילת החודש את המסמכים לפני ההנפקה הראשונה לציבור, צריכה עדיין לקבוע טווח מחירים להנפקה. ואולם בשווקים נשמעות טענות כי הסחר הפרטי במניות פייסבוק עשוי להפוך את ההנפקה הראשונה שלה לציבור למשהו משני שבו בעלי מניות יהיו אלה שיוכלו למכור אותן לציבור. פייסבוק עשויה להרוויח בהנפקה פחות ממה שהיא מצפה בשל המסחר הער בה בשווקים פרטיים לפני הנפקתה.

לפי הנתונים שפירסמה בתחילת החודש, הכנסות פייסבוק ב-2011 היו 3.7 מיליארד דולר - גידול של 88% לעומת 2010. הרווח הנקי  עלה ב-65% מיליארד דולר ב-2011.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker