גייתנר: הרפורמה במיסוי החברות תתמקד במקלטי המס

הרפורמה תתמקד בסגירת פרצות בחוק המאפשרות שימוש במקלטי מס; תעודד חברות לחזור לארה"ב

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הרפורמה המתוכננת במערכת המיסוי החברות בארה"ב תתמקד בסגירת פרצות בחוק המאפשרות מקלטי מס, כך אמר היום שר האוצר של ארה"ב, טימותי גייתנר, במסגרת הצגת פרטי תוכניתו של הנשיא ברק אובמה, שאותה הציג אובמה בנאומו על מצב האומה בחודש שעבר.

גייתנר הביע חוסר שביעות רצון ממערכת מיסוי החברות הנוכחית, והגדיר אותה "בלתי תחרותית, לא הוגנת ובלתי יעילה" ועמוסה בסובסידיות מגזריות. לדבריו, הרפורמה המתוכננת תסגור עשרות פרצות בחוקי המס, ותנצל את הגידול הצפוי בהכנסות ממיסוי להורדת שיעור מס החברות בארה"ב מרמתו הנוכחית של 35% ל-28%.

על מנת למנוע מתאגידים רב לאומיים להסתיר רווחים במדינות בעלות שיעורי מס נמוכים, מתכוון הממשל בארה"ב לקבוע שיעור מס מינימלי על רווחי חברות מחוץ לארה"ב. "שיעור המס המינימלי יתוכנן באופן שיאזן בין הצורך להפסיק להעניק מתנות למקלטי מס, אך בה בעת לאפשר לחברות אמריקאיות להמשיך להתמודד בתנאים שווים מול המתחרות", הוסיף גייתנר.

במצב הנוכחי, חברות אמריקאיות רב לאומיות יכולות לדחות תשלום מסים על רווחים מחוץ לארה"ב עד לרגע שבו הם מעבירים את הרווחים לארה"ב. כך למשל, ענקית הטכנולוגיה סיסקו מחזיקה בארה"ב רק חמישה מיליארד דולר מתוך 46.7 מיליארד דולר שבקופת המזומנים שלה. מצב זה מעניק לחברות "הזדמנות משמעותית" לצמצם את שיעור המס שהן משלמות על ידי העתקת רווחים למדינות שבהן שיעורי המס נמוכים, הוסיף גייתנר.

בניסיון לעודד את הייצור בארה"ב, הרפורמה המתוכננת לא תאפשר עוד לחברות לבצע ניכוי מס על ידי העתקת פעילותן אל מחוץ לארה"ב. הרפורמה גם תעניק הקלות מס על הוצאות הקשורות להעברת פעילות חברות חזרה לתחומי ארה"ב. כמו כן, צפויה הרפורמה לפשט ולהוריד את שיעור המס שמשלמים עסקים קטנים. גייתנר ציין כי מבחן הצלחתה של הרפורמה יהיה האם היא תגביר את התמריצים להשקעות בארה"ב.

גייתנר אמר עוד כי התוכנית המוצעת מהווה את תחילתו של תהליך במסגרתו תגובש הרפורמה במיסוי החברות בארה"ב, וכי יחלוף עוד זמן בטרם תוגש תוכנית מגובשת לאישור הקונגרס. "הממשל מחויב לעבוד יחד עם מומחים, בעלי עניין ומחוקקים על בסיס דו-מפלגתי כדי ליישם רפורמה במס", אמר גייתנר, אשר הוסיף כי כל רפורמה שתאושר לא תביא להגדלת הגירעון בתקציב הממשל.

עם זאת, הסיכויים לאישור שינויים כה נרחבים במס החברות בארה"ב קלושים, בהתחשב בעובדה שהשנה היא שנת בחירות, אך ההצעה היא חלק מתוכנית מס גדולה יותר שמהווה חלק מרכזי באסטרטגיית הבחירות של אובמה.

התוכנית להפחתת מס החברות מצטרפת לקריאתו של אובמה להעלות את המסים על המיליונרים ולהותיר על כנן את הטבות המס למשתכרים פחות מ-200 אלף דולר בשנה.
מס החברות בארה"ב, כיום בשיעור של 35%, הוא השני בגובהו מבין המדינות המתועשות, אחרי יפן. ואולם ניכויים, הטבות ופרצות שונות מאפשרות לחברות רבות לשלם מסים נמוכים בהרבה. הממשל טוען שהפחתת מס החברות, סגירת הפרצות והמיסוי על רווחים מחוץ לארה"ב יתרמו לכך שהגירעון בארה"ב לא יגדל.

הדיון במס החברות השתחל בשבועות האחרונים לסדר היום של המירוץ לנשיאות בארה"ב. מושל מסצ'וסטס לשעבר, מיט רומני, אשר מתמודד על המועמדות הרפובליקאית, קרא להוריד את מס החברות ל-25%. יריבו, יו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ', אמר כי יש להורידו ל-12.5%. חבר הקונגרס הרפובליקאי דייב קאמפ, יו"ר ועדת חוקי המס של בית הנבחרים, קרא גם הוא להפחית את המס ל-25%. 

טימותי גייתנרצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker