מרד הפיראטים: אתר פייראט ביי נחסם - והודיע כי יעבור לפעול במחתרת

החל מסוף החודש, יעבור פייראט ביי לעבוד בשיטות שיקשו יותר על הרשויות לעלות על עקבותיהם - כך הודיעו מפעיליו בפייסבוק בתגובה לקריאות בבריטניה לחסום את האתר

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

אתר שיתוף הקבצים פייראט ביי הודיע היום כי בכוונתו להמשיך לפעול, גם לאחר שבית משפט בבריטניה אמר כי יחסום אותו במדינה, לפי דיווח אתר ה-BBC.

ביום שני פסק בית משפט בלונדון כי פייראט ביי, שמייסדיו הורשעו כבר ב-2009 בשוודיה, מעודד הפרת זכויות יוצרים. בית המשפט ידון בחודש יוני בחסימת הגישה לאתר בבריטניה. בתגובה אמרו גורמים באתר כי ימשיכו להפעילו, אך ישתמשו בשיטות שונות להפצת תכנים שיקשו על "אויביהם" לעלות על עקבותיהם.

ג'ק ספארו מתוך "שודדי הקאריביים"
ג'ק ספארו מתוך "שודדי הקאריביים"צילום: יוטיוב

בחודשים האחרונים הוחרף המאבק באתרי ההורדות הלא חוקיות ברחבי העולם. בנובמבר, שלחו יוצרים בבריטניה מכתב לספקיות האינטרנט בבריטניה וביקשו מהן לחסום את הגישה לפייראט ביי, בעקבות סגירתו של אתר הורדות הסרטים ניוזבין 2.

בתגובה, הודיעו אנשי פייראט ביי כי יעברו לשיטות הפצה חדשות החל מסוף החודש. "ה-29 בפברואר יהיה היום האחרון שבו נציע קבצי טורנט בצורה הנוכחית. לאחר מכן, הכל יהיה בקישורי מגנט העובדים פחות או יותר באותו אופן", נכתב בדף הפייסבוק של פייראט ביי.

בתחילת החודש, דחה בית המשפט העליון בשוודיה את ערעורם של שלושת מייסדי האתר שהוקם ב-2003 - פרדריק ניי, פטר סונדה וקרל לנדסטרום - על העונשים שהוטלו עליהם: קנסות בסך כ-3.6 מיליון דולר ועונשי מאסר של שנה. השלושה הורשעו ב-2009, בכך שאיפשרו ל-33 קבצים מוגנים בזכויות יוצרים להיות משותפים באופן בלתי חוקי באתר פייראט ביי.

בסוף 2010 קיבלה את עמדתם הערכאה הנמוכה יותר, אך גם שינתה את גזר הדין - הגדילה את קנסותיהם בכ-2.4 מיליון דולר, וקיצרה את עונשי המאסר שלהם ל-10-4 חודשים בהתאם למעורבותם בפייראט ביי.

השלושה ערערו גם על החלטה זו, אך בית המשפט העליון פסל את הערעור. בעקבות הפסיקה, הועבר אתר האינטרנט של פייראט ביי מהכתובת piratebay.org האמריקאית, לכתובת piratebay.se השוודית, בניסיון להגן על האתר מפני הרשויות האמריקאיות שרק בחודש שעבר פשטו על האתר מגה אפלוד, וסגרו אותו תוך מעצר מייסדו קים דוטקום - צעד שעורר הדים רבים בעולם האינטרנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ