רונית דומקה
רונית דומקה

למרות הציפיות הגדולות מחבילת החילוץ השנייה ליוון בסך 130 מיליארד יורו, שעליה הסכימו הלילה שרי האוצר של גוש היורו, אנליסטים רבים מביעים אופטימיות זהירה ומודאגים לגבי יישום התוכנית ועתידה.

"זה נראה כמו הסכם ומתנהג כמו הסכם. זהו כמעט הסכם, אך מרתון המשבר עדיין לא הסתיים", כתבו אנליסטים ב-ING. "תחושת ההקלה לא צפויה להימשך זמן רב. השילוב של צנע, מהומות חברתיות וחוסר סבלנות מצד אירופה עלול להיות נפיץ עבור יוון, וישנו סיכון גבוה לכך שהמשבר ימשיך להדרדר".

אתונה, יווןצילום: רויטרס

גם בברקליס קפיטל טוענים כי נותרו עדיין הרבה משוכות. "המיקוד יהיה כעת ביישום מעורבות המגזר הפרטי. שיעור ההשתתפות, אם לא יהיה מספק, עלול להוביל לאירוע אשראי", כתבו כלכלני ברקליס קפיטל בעקבות ההסכם ביוון, וציינו כי "עדיין אי אפשר לשלול לחלוטין תרחיש של חדלות פירעון מסודרת".

אנליסטים ב-HSBC מודאגים גם הם לגבי יישום התכנית, אך הם הביעו אופטימיות גדולה יותר: "הגענו לסיומו של תהליך, מה שמפריך את כל תיאוריות הקונספירציה לגבי חדלות פירעון של יוון או פירוק גוש היורו", כתבו אנליסטים בבנק. "החדשות אמנם אינן בהכרח סיבה לקנות יורו, אך גם לא סיבה למכור אותו", הוסיפו. במורגן סטנלי טענו כי ההסכם שאליו הגיעו שרי האוצר הוא בהתאם לציפיות, וציינו אף הם את הסיכונים ליישום התוכנית.

האנליסטים הסבירו את הירידות בשוקי המניות באירופה ובאסיה בכך שחבילת החילוץ כבר תומחרה בשבוע האחרון בשווקים. "יש סיכוי שהשוק יעלה כאשר הבורסות בארה"ב ייפתחו", העריכו אנליסטים בסיטי. בסיטי הוסיפו עם זאת כי "ישנה עדיין אי ודאות לגבי יישום התכנית ועתידה".

שרי האוצר של מדינות גוש היורו הגיעו לפנות בוקר להסכם על חבילת חילוץ שנייה בסך 130 מיליארד יורו (170 מיליארד דולר) ליוון, אשר תמנע ממנה להגיע לחדלות פירעון בחודש הבא.

בתום שיחות ארוכות שנמשכו אל תוך הלילה הגיעו השרים להסכם שיכלול מחיקה של 53.5% מערך האג"ח שבידי נושיה של יוון, אמר ז'אן קלוד יונקר, ראש פורום שרי האוצר של גוש היורו לכתבים היום בבוקר. יוון תשלם ריבית נמוכה יותר על הלוואות החילוץ. כמו כן, הבנקים המרכזיים של גוש היורו הסכימו לוותר על הרווחים שלהם מאג"ח יווניות שרכשו בהנחה ולתת אותם לממשלת יוון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker