העולם נושם לרווחה: הסכם על חבילת חילוץ שנייה ליוון

בתום דיונים שנמשכו 13 שעות, הגיעו שרי האוצר של מדינות גוש היורו להסכם על חבילת חילוץ בסך 130 מיליארד יורו שתכלול מחיקה של 53.5% מערך האג"ח הממשלתיות של יוון שבידי הנושים הפרטיים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

שרי האוצר של מדינות גוש היורו הגיעו אמש להסכם על חבילת חילוץ שנייה בסך 130 מיליארד יורו (170 מיליארד דולר) ליוון, אשר תמנע ממנה להגיע לחדלות פירעון בחודש הבא.

יוון בלהבותצילום: אי–פי

בתום שיחות ארוכות שנמשכו אל תוך הלילה, הגיעו השרים להסכם שיכלול מחיקה של 53.5% מערך האג"ח שבידי נושיה של יוון - כך אמר הבוקר לכתבים ז'אן קלוד יונקר, ראש פורום שרי האוצר של גוש היורו. התקווה היא כי ההסכם יהווה נקודת מפנה במשבר החובות באירופה, אשר זיעזע את השווקים בשנתיים האחרונות.

הדיונים בין שרי האוצר נמשכו 13 שעות בשל מחלוקת לגבי תנאי חבילת החילוץ החדשה ליוון ותרומה אפשרית של הבנקים המרכזיים. היעד של שרי האוצר הוא להביא את חובותיה של יוון להיקף של 121% מהתמ"ג עד 2020 לעומת יותר מ-160% מהתמ"ג כיום. נגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, אמר כי ההסכם הוא "הסכם טוב מאוד".

לדברי יונקר, במסגרת ההסכם, המרת האג"ח תהיה בריבית של 2% ב-2014, אשר תעלה ל-3% ב-2015-2020 ול-4.3%. ראש ממשלת איטליה, מריו מונטי, אמר כי מחזיקי האג"ח הפרטיים הסכימו לספוג מחיקה גדולה יותר על האג"ח שבידיהם לאחר מגעים "אינטנסיביים". תוכנית המרת האג"ח, אשר תמחוק קרוב ל-100 מיליארד יורו מחובותיה של יוון, צריכה להתבצע עד אמצע מארס, כיוון שיוון צריכה לפרוע חובות בסך 14.5 מיליארד יורו כבר ב-20 במארס.

המוסד הבינלאומי לפיננסים (IIF), הגוף המייצג את הנושים הפרטיים של יוון, אמר כי ההסכם "יתרום למאמצים הרחבים של גוש היורו לפתור את משבר החובות תוך תמיכה בצמיחה העולמית וביציבות פיננסית".

מריו מונטיצילום: אי–פי

עוד במסגרת ההסכם, תשלם יוון ריבית נמוכה יותר על הלוואות החילוץ. הבנקים המרכזיים של גוש היורו הסכימו לוותר על הרווחים שלהם מאג"ח יווניות שרכשו בהנחה ולתת אותם לממשלת יוון. בנוסף, הוסכם כי צוות קבוע מטעם הנציבות האירופית יפקח על יישום אמצעי הצנע ביוון. סעיף נוסף שעליו הוא הוסכם אמש קובע כי הכסף שיגיע לאתונה במסגרת החילוץ ייכנס לחשבון מיוחד שבו תינתן עדיפות לפירעון חובותיה של יוון.

יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד, אשר השתתפה בשיחות הלילה, אמרה כי ההסכם "ייתן ליוון מרווח נשימה מספק כדי שתוכל להשיב לעצמה את התחרותיות". כשנשאלה בנוגע לתרומתה של קרן המטבע לחילוץ, אמרה לגארד כי דירקטוריון הקרן צריך עדיין לקבל החלטה בנושא וכי היא תלויה בין היתר בהתקדמות גוש היורו בבניית "חומת האש" החדשה. 

בשבוע הבא יתכנסו מנהיגי אירופה לפסגה בבריסל, בה הם צפויים להסכים על "חומת אש" חדשה וגבוהה למדינות גוש היורו, אשר תמנע מהן להיכנס למשבר בנוסח יוון - צעד שהמנהיגים מקווים כי יביא לסיומו של המשבר. מנגנון היציבות הקבוע של גוש היורו בסך 500 מיליארד יורו (660 מיליארד דולר) ייכנס לפעולה ביולי.

ההסכם על חבילת החילוץ אושר לאחר שיוון התחייבה לתוכנית צנע מחמירה, הכוללת קיצוצים של יותר מ-3.3 מיליארד יורו השנה. הקיצוצים השנה כוללים למשל הפחתה של 1.3 מיליארד דולר בהוצאות על תרופות, הורדת שכר שעות נוספות לרופאים וכן קיצוצים בתקציבי הצבא והרשויות המקומיות. בנוסף, תבצע יוון רפורמה במערכת גביית המסים שלה.

כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבעצילום: אי–פי

ההחלטה על חבילת חילוץ שניה ליוון התקבלה לראשונה בפסגת מנהיגי אירופה באוקטובר, אך אישורה התעכב בשל חילוקי דעות עם הנושים הפרטיים וטענות מנהיגי אירופה כי יוון אינה עושה מאמצים מספקים ליישם את צעדי הצנע שאליהם התחייבה.

אתמול אמרו השרים כי הם מקווים שיוון אכן תיישם את הרפורמות במלואן. "אנחנו מצפים שהסולידריות חסרת התקדים הזו של שותפותיה של יוון לגוש היורו תקבל מענה בצורת מחויבות חזקה של מנהיגי יוון ליישום אמיתי של התוכנית", אמר אולי רן, הממונה בנציבות האירופית על העניינים הכלכליים והמוניטריים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker