באב אל-עזיזיה: בעבר מעוזו המפואר של קדאפי; כיום מתחם דיור למשפחות עניות

לאחר נפילת משטר קדאפי בשנה שעברה, השתלטו משפחות עניות על המבנים במתחם שעוד נותרו על כנם

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בעבר היה זה המבצר הבלתי חדיר של מועמר קדאפי. רק עובדי הארמון או חברי המעגל הפנימי של מנהיג לוב לשעבר זכו לראות את פנים המבנה. אך כיום, חצי שנה לאחר שנפלה טריפולי לידי מורדים הנתמכים על ידי צבאות המערב, עשרות משפחות עברו אל תוך המבנים שנותרו על כנם במתחם באב אל-עזיזיה החרוך שהיה של קדאפי, והקימו שם את ביתם.

המעבר, שלדבריהם נבע מגורמים כלכליים, מדגיש את ההתנגשות בין החלקים השונים בחברה הלובית. בצידה האחד מצויה האליטה, שתמכה בקדאפי ונהנתה מרוחב ידו. מצידה השני נמצאים האזרחים מן השורה, שאף שאינם עניים במונחים אזוריים, נהנו מחלק מזערי בעושר האנרגיה של לוב.

מורדים אילצו את קדאפי לנטוש את מאחזו בטריפולי, מתחם אדיר של בתים, משרדים ומחסנים, שהופצץ מספר פעמים על ידי כוחות נאט"ו בעת הלחימה בשנה שעברה. הם שרפו, בזזו והשחיתו את מה שבמשך שנים סימל את עוצמתו של המנהיג האוטוקרטי.

ימים ספורים לאחר קריסת חומות באב אל-עזיזיה בסוף אוגוסט, מג'יד, מורה לכימיה, העביר את אשתו ושבעת ילדיהם לאחת הוילות במתחם, שאיכלסה בעבר, לפי הערכות, את אחד מקציניו של קדאפי. "פעם, כאשר הייתי נוסע ליד באב אל-עזיזיה, לא הייתי מעז אפילו להסתכל עליו, פחדנו לדבר במכונית", מספר המורה בן ה-50, בעודו מהלך בבית הגדול שלו, בן 4 חדרי שינה ומגורי אורחים נפרדים. "מעולם לא דמיינו שכף רגלנו תדרוך כאן – וכעת אני גר פה".

מג'יד אמר כי מצא את הבית בחורבות כאשר הגיע, ומאז עובד על שיפוצו. הוא צבע מחדש את הקירות, אך אחד המסדרונות עדיין חרוך. במטבח, ניצב צלי מעלה ניחוחות על הכיריים, ובחדר הצמוד יושבת המשפחה וצופה בטלוויזיה. בחצר מונחים שרידי בית שימוש בדשא, לצד חלקים של שידת עץ שבורה. "זה הרבה יותר טוב מהמקום בו גרנו קודם לכן", הוא אומר.

לא לכולם נוח באותה מידה. מאחורי הוילה של מג'יד, סג'ה מוחמד אל-סהלי בת ה-24 ובעלה הית'ם חיים בחדר שבעבר שימש כמשרד. קנקני תה, כוסות פלסטיק וצלחות על מגש, ומזוודות בגדים, מפוזרים על השתיח. פרחי וצמחי פלסטיק ניצבים בקנקנים ברחבי החדר. "אין לנו איפה לחיות. לא יכולנו להמשיך לשלם שכר דירה, ולכן הגענו לאן. אין לנו אף אחד", אמרה אל-סהלי, בנסותה להחניק דמעותיה. "למעשה, זה לא בריא, אין חשמל, אין מים זורמים, קר ואין כאן כלום. אבל מה אנחנו יכולים לעשות?".

אף שלתושבים אין מסמכי בעלות על השטח, הית'ם מציג מסמך חתום על ידי מועצה צבאית שכונתית, המעניק להם היתר שהות במקום. המסמך אינו מזכיר את באב אל-עזיזיה באופן ספיציפי, אך מציין את מצוקת הדיור של הית'ם.

המשפחות יושבות בבניינים האחרונים שנותרו על כנם במתחם העצום. לפניהם ניצבים עיי חורבות שעוד צריך לפנות. ילדים רוכבים על אופניים ורצים מסביב לסלי כדורסל הרוסים וארגזי תחמושת מרוקנים. הדגלים של המועצה הלאומית הזמנית (NTC), בצבעי שחור, ירוק ואדום, מנקדים את הנוף. לממשלה החדשה אין עדיי תכניות מגובשות עבור באב אל-עזיזיה, אך יש מחשבות להופכו לפארק. זאכי סאלם, דובר המשפחות, אמר כי שלחו מכתבים לרשויות המקומיות בהם הסבירו כי עברו למתחם, וכי הם מקווים שהממשלה תעניק להם דיור חלופי אם תחליט לפתח את המתחם.

לא רק משפחות עברו למתחם. בימי שישי, צצים בו דוכנים המוכרים כל דבר – מאוכל ובגדין ועד מוצרי אלקטרוניקה.

לאחר מלחמת 8 החודשים שהסתיימה בהריגתו של קדאפי באוקטובר, אין מקום שמסמל את נצחון המורדים יותר מהמתחם ממנו הקניט בעבר העריץ את יריביו. שמות פלוגות המורדים שכבשו את המתחם מונצחות בגרפיטי על החומות. פסל של אגרוף זהב מוחץ מטוס קרב, אנדרטה שהקים קדאפי מחוץ לבנין שהופגז על ידי ארה"ב ב-1986, הועבר לעיירת החוף מיסראטה.

המתחם של קדאפיצילום: תצלום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker