מכה למרקל

נשיא גרמניה התפטר בשל חשד לשחיתות

כריסטיאן וולף, שנחשד כי השתמש בווילות של אנשי עסקים לחופשות פרטיות וכי קיבל הלוואה בתנאים נדיבים מאיש עסקים, נכנע ללחץ הציבורי והודיע כי יפרוש לאלתר

סוכנויות הידיעות
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
סוכנויות הידיעות
נדן פלדמן

נשיא גרמניה כריסטיאן וולף הודיע היום על התפטרותו, בעקבות חקירה שנפתחה נגדו בגין חשדות כי ניצל את מעמדו לקבלת טובות הנאה ב.

כריסטיאן וולף, נשיא גרמניהצילום: DPA

וולף הוא הנשיא הגרמני השני שעוזב את תפקידו בתוך שנתיים, לאחר שביוני 2010 התפטר הורסט קוהלר בעקבות התבטאויות שנויות במחלוקת על האינטרסים הצבאיים של גרמניה. "עשיתי טעויות אך תמיד נהגתי בכנות", אמר וולף לכתבים במעון הנשיאות היום, עם הודעת ההתפטרות. הוא הוסיף כי יפרוש לאלתר מתפקידו כנשיא.

התפטרותו של וולף מהווה מכה לקנצלרית אנגלה מרקל, שקידמה אותו לתפקיד הנשיא וגיבתה אותו עם חשיפת הפרשות. מרקל תיאלץ להתפנות מהעיסוק האירופי לטובת מיזעור הנזקים הפוליטיים של ממשלתה ומפלגתה ומציאת מחליף ראוי לוולף. הקנצלרית ביטלה את נסיעתה המתוכננת לרומא, שם היתה אמורה להיוועד בסוף השבוע עם ראש ממשלת איטליה מריו מונטי בסוגיית משבר החוב. היא צפויה למסור הודעה רשמית בשעות הקרובות.

כריסטיאן וולף ואשתו, היוםצילום: DPA

שתי פרשות שונות נחשפו בחודש דצמבר בעניינו של וולף, שהביאו לסערה במערכת הפוליטית הגרמנית ולביקורת נוקבת נגדו בציבור ובכלי התקשורת.

בפרשה אחת נחשד וולף כי ב-2008 הלוואה פרטית לרכישת בית בריבית נמוכה מתנאי השוק, בגובה 500,000 יורו מאדית גירקנס - אשתו של איש עסקים עשיר. ההלוואה ניתנה לו שנתיים לפני שמונה לנשיא, כאשר וולף שימש מושל מחוז דרום-סקסוניה בצפון מערב גרמניה. בשנה שעברה, עוד בתפקידו כמושל, נשאל וולף על ידי נציגי האופוזיציה בפרלמנט של דרום סקסוניה אם היו לו קשרים עסקיים עם הזוג גירקנס במהלך העשור האחרון. וולף הכחיש קשרים כלשהם, מבלי שהצהיר על קבלת ההלוואה.

בפרשה נוספת הודה הנשיא המתפטר כי השתמש בוילות של אנשי עסקים לשם חופשות פרטיות. בלחץ אמצעי התקשורת בגרמניה, הודה וולף בהצהרה שנמסרה דרך פרקליטיו בדצמבר, כי בילה 6 חופשות בוילות השייכות לאנשי עסקים, בעת שכיהן כראש ממשלת סקסוני תחתית בין השנים 2003 ל-2010. "חופשות אלה לא היו קשורות לתפקידו הציבורי, והתנהגות זו הולמת לחלוטין את חוקי מדינת סקסוני תחתית", נאמר עוד בהצהרה.

עם חשיפת ההאשמות והשערוריה שהתעוררה בעקבותיהן, כמה מחוקקים – הן מהאופוזיציה והן והקואליציה – קראו להתפטרותו. בשער המגזין "דר שפיגל" התנוססה לצד תמונתו של וול הכותרת "הנשיא הלא-נכון". בעיתון "בילד אם זונטג" הייתה הכותרת "וולף כושל".

כריסטיאן וולף ואנגלה מרקלצילום: DPA

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker