הורדות הדירוג באירופה גוררות את אסיה לירידות; שנחאי מאבדת 0.6%

בורסת טוקיו עולה והין נחלש לאחר שהבנק המרכזי של יפן הודיע על הגדלת תוכנית רכישת הנכסים שלו בעקבות הצמיחה השלילית במדינה

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה
רונית דומקה

ירידות נרשמות במרבית בורסות אסיה, לאחר שמודי'ס הורידה את דירוגי האשראי של שש מדינות באירופה והזהירה כלכלות המדורגות AAA מפני הורדת דירוג עתידית. בורסת טוקיו עולה ב-0.6% והין נחלש מול הדולר לאחר שהבנק המרכזי של יפן הודיע על צעדי הרחבה כמותית חדשים. סיאול יורדת ב-0.1%; שנחאי יורדת ב-0.6%; סידני מאבדת 0.9%; הונג קונג ללא שינוי; מדד MSCI אסיה פסיפיק יורד ב-0.6%.

סוכנות דירוג האשראי מודי'ס הזהירה אתמול את צרפת, בריטניה ואוסטריה כי הן בסכנת הורדה של דירוג האשראי המושלם שלהן. היא הורידה את הדירוג של שש מדינות אחרות באירופה, כולל איטליה, ספרד ופורטוגל, בשל משבר החובות. דירוג האשראי של גרמניה אושרר.

מודי'ס נעה בצעדים פחות נחרצים משל מתחרתה S&P, שבחודש שעבר הזהירה את בריטניה מהורדת דירוג אשראי ראשונה. מוד'יס אמרה כי יש חשש ליכולת היישום של אירופה לרפורמות הנדרשות ולגבי הסכום הנדרש כדי כדי לבלום את המשבר. בחודש שעבר איבדו צרפת ואוסטריה את דירוג AAA המושלם שלהן מידי סטנדרד אנד פור'ס, לראשונה. שינוי תחזית האשראי לצרפת בריטניה ואוסטריה נעשה בשל לחצי אשראי שיחמירו את פגיעותן לחולשה במאזני הממשלות.

הין נחלש ב-0.5% מול הדולר לרמה של 77.918 ין לדולר לאחר שהבנק המרכזי של יפן הודיע במפתיע על צעדי הרחבה כמותית, על מנת לעודד את כלכלת יפן לאחר שנסוגה ברבעון הרביעי של השנה. הבנק הרחיב את תוכנית רכישת הנכסים שלו ל-65 טריליון ין (835.83 מיליארד דולר), לעומת 55 טריליון ין. בנוסף, הותיר הבנק את הריבית ללא שינוי, בטווח של 0%-0.1%, וקבע יעד אינפלציה של 1% "לעת עתה".

כלכלת יפן הצטמצמה בשיעור חד מהצפוי ברבעון הרביעי - בקצב שנתי של 2.3%. ברבעון השלישי תוקנה הצמיחה ביפן כלפי מעלה - לרמה של 7%. את ההאטה ברבעון הרביעי הובילה ירידה ביצוא, וגידול ביבוא הנפט בעקבות סגירת הכורים הגרעיניים ביפן בשנה שעברה. השקעות ההון ביפן צמחו ב-7.9% ברבעון הרביעי - עלייה ראשונה זה חמישה רבעונים.

גרף הניקיי
גרף שנחאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker