בנק שווייצי "נמלט מהחוק" לאחר שנציגיו לא התייצבו לדיון בארה"ב

הבנק הפרטי וגלין מואשם בכך שסייע ללקוחות אמריקאים להעלים 1.2 מיליארד דולר

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

הרשויות בארה"ב הכריזו על וגלין אנד קו, הבנק הפרטי הוותיק בשווייץ, כ"נמלט מהחוק", לאחר שנציגים מטעם הבנק לא הגיעו לדיון בבית משפט בארה"ב, בו נתבע הבנק באשמת סיוע ללקוחות אמריקאים להעלים מס.

בדיון בבית המשפט במנהטן הציע השופט ג'ד רקוף לתביעה לפנות לסיוע דיפלומטי, אולי אף של משרד החוץ האמריקאי, כדי לקדם את התביעה. זו הפעם הראשונה שבה מתמודדת ארה"ב עם חברה זרה, ולא אדם בודד, בתיק מסוג זה. "שלא כמו אדם פרטי, קשה לעצור חברה, אלא אם מדובר במדע בדיוני", אמר רוקוף.

וגלין, שנוסד ב-1741, מואשם בכך שסייע ללקוחות אמריקאים עשירים להעלים יותר מ-1.2 מיליארד דולר בחשבונות מחוץ לארה"ב. לפי התביעה, יותר מ-100 לקוחות אמריקאים העלימו מסים בעזרת הבנק בין 2002 ל-2011. ממשלת ארה"ב החרימה בינתיים 16 מיליון דולר מחשבון שבו החזיק וגלין בקונטיקט ביחד עם UBS.

הבנק טען כי לא קיבל זימון ולכן לא נדרש בעצם להופיע בבית המשפט, והדגיש כי הוא אינו ממהר לשתף פעולה בשל חוקי הסודיות הבנקאית של שווייץ. "הנסיבות יוצרות דילמה עבור וגלין", אמר הבנק. "אם נשתף פעולה עם ההליכים של ארה"ב נגד הבנקים השווייציים, נפר את החוק השווייצי". עם זאת, הבנק אמר כי יעשה "כל מאמץ לפתור את הסוגיה בשיתוף פעולה מכובד עם ארה"ב ותוך ציות לחוק השווייצי".

החקירה נגד הבנק מתקיימת במסגרת תוכנית רחבה יותר של הרשויות הפדרליות נגד מעלימי מס. ב-2009, נאלץ UBS לשלם קנס של 780 מיליון דולר במסגרת הסכם עם משרד המשפטים האמריקאי, בגין טענות על כך שסייע ללקוחות אמריקאים להעלים מס.

וגלין פורק בחודש שעבר כאשר מכר חלק מנכסיו לבנק השווייצי רייפייזן והעביר את שאר הנכסים לבנק שהוקם במיוחד לצורך זה.

בנק UBSצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker