יוון: 4 חברי ממשלה התפטרו; איגוד השוטרים: נעצור בכירי קרן המטבע

(עדכון) שביתה כללית ביוון; גז מדמיע סמוך לפרלמנט; מפגינים: "אין לנו מה להפסיד"; האיגודים: "תכנית הצנע היא קבורת החברה היוונית"

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

הפגנות סוערות נערכות היום באתונה על רקע שביתה כללית בת יומיים בה פתחו האיגודים המקצועיים הגדולים של יוון במחאה על תכניות הצנע ההולכות ומחריפות שמקדמת הממשלה על פי דרישת הנושים הבינלאומיים של יוון.

עשרות אלפי בני אדם השתתפו בהפגנות באתונה, מהם כ-7,000 מפגינים בכיכר סינטגמה, מול בניין הפרלמנט של יוון, אשר התעמתו עם המשטרה. סוכנות הידיעות אי.פי דיווחה כי שוטרים ירו גז מדמיע לעבר המפגינים אשר מצדם השליכו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות המשטרה.

בה בעת, מפגינים מול משרד האוצר של יוון הציבו במקום מערכת הגברה עם סוללת רמקולים, שדרכם קראו לעובדי המשרד: "התקוממו עכשיו, המשיכו בשביתה, אל תיכנעו".

תהלוכה אחרת, בה השתתפו כ-10,000 בני אדם ואשר אורגנה על ידי המפלגה הקומוניסטית של יוון, עברה ללא הפרות סדר. הצוענים הניפו שלטים וצעקו סיסמאות בגנות תכנית הממשלה לקצץ את שכר המינימום במדינה ב-22% ולפטר אחד מכל חמישה עובדים במגזר הציבורי.

"אין לנו כבר הרבה מה להפסיד", אמר אדריכל בן 28 שהשתתף בהפגנה בעודו מרסס גרפיטי על קיר במרכז אתונה. "שש שנות לימודים, עוד שנה של שירות צבאי, ואין לי שום סיכוי למצוא עבודה. למה כבר אפשר לצפות?", אמר המפגין לעיתון "פייננשל טיימס".

במסגרת שביתה כללית בת 48 שעות בה פתחו היום שני האיגודים המקצועיים הגדולים ביוון, הושבתו בתי הספר, משרדי הממשלה, הבנקים הממשלתיים, התחבורה הציבורית, שירותי המעבורות והרכבות, ובתי החולים עובדים במתכונת מצומצמת. האיגודים הכתירו את תכנית הצנע החדשה בתור "קבורת החברה היוונית". עורכי הדין ביוון הודיעו כי יפתחו בשביתה בת שלושה ימים ביום שני הקרוב.

איגוד עובדי המשטרה הגדול ביוון איים להוציא צווי מעצר לבכירי קרן המטבע הבינ"ל (IMF) והאיחוד האירופי בשל דרישתם מממשלת יוון להעמיק את תכנית הצנע, דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. מדובר בעיקר באיום סמלי שכן מומחים משפטיים ציינו כי צווי מעצר אלה יחייבו קודם כל אישור בית משפט, אולם המהלך מהווה עדות לעומק הזעם ביוון נגד המוסדות הבינלאומיים.

הסערה הפוליטית אינה מסתיימת בציבור היווני ומכה גלים גם במערכת הפוליטית עצמה. במהלך היממה החולפת הודיעו על התפטרותם לא פחות מארבעה חברי ממשלה במחאה על דרישת האיחוד האירופי להחרפת צעדי הצנע של ממשלת יוון. שר התחבורה וסגני שרי החקלאות והסחר הימי התפטרו היום, בהמשך להתפטרותו אתמול של סגן שר העבודה.

כלכלת יוון צפויה השנה להתכווץ בשיעור של עד 5% ולהשלים בכך שנה חמישית ברציפות של מיתון. העלאות חוזרות ונשנות של המס וגיל הפרישה לא סייעו לשיפור המצב הפיננסי של הממשלה, ומספר המובטלים במדינה נסק ליותר ממיליון בני אדם - שיא של 21% מכוח העבודה.

שרי האוצר של מדינות גוש היורו דחו אתמול בלילה את הצעת ממשלת יוון לתכנית קיצוצים נוספת בהיקף הנאמד ב-3.2 מיליארד יורו, והתנו סיוע פיננסי בינלאומי נוסף לממשלה בכך שהיקף הקיצוצים יורחב ובכך שתכנית הצנע כולה תאושר כחוק בפרלמנט של יוון. יוון נדרשת לפרוע אג"ח ממשלתיות בהיקף של 14.5 מיליארד דולר ב-20 במארס, וללא סיוע פיננסי חיצוני נוסף תיאלץ כנראה להודיע על חדלות פירעון בחודש הבא.

בהחלטתם מאתמול, דורשים שרי האוצר של גוש היורו מממשלת יוון לקצץ 325 מיליון יורו נוספים בהוצאות ב-2012 על מנת שהתכנית תאושר, ומתעקשים על כך שהפרלמנט של יוון יאשר כחוק את חבילת הקיצוצים ביום ראשון הקרוב.

שר האוצר של יוון, אוונגלוס וניזלוס, דחק במנהיגים הפוליטיים במדינתו להיעתר לתנאים שהוצבו אמש. לדבריו, אם יוון תסרב להם היא תסולק מגוש היורו. "מהיום ועד לפגישה הבאה של שרי האוצר של גוש היורו, המדינה שלנו, מולדתנו, החברה שלנו חייבת לחשוב ולקבל החלטה אסטרטגית והחלטית", אמר וניזלוס לכתבים בבריסל. "אם אנחנו קושרים את עתידנו בגוש היורו ובאירופה, עלינו לעשות כל שנדרש כדי לאשר את תכנית הצנע".

ביום ראשון צפוי הפרלמנט היווני להצביע על אישור הצעדים ולאחר מכן יתכנסו שוב שרי האוצר של היורו לדון בתכנית המעודכנת.

במסגרת התכנית שעליה כבר הוסכם, ואשר אינה כוללת את הקיצוצים הנוספים שדורש גוש היורו, צפויים שורה של צעדים כואבים, בהם קיצוץ של 22% בשכר המינימום במגזר הפרטי, קיצוצים נרחבים בחברות ממשלתיות ופיטורים של 150 אלף עובדים במגזר הציבורי עד שנת 2015.

מפגינים ביווןצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker