הגרף היומי: האבטלה ביוון נוסקת לשיא של 21%

מדיניות הצנע החמירה משמעותית את מצב התעסוקה, בנובמבר קפצה האבטלה ב-3%; חבילת החילוץ הקודמת לא הועילה; מאז 2009 זינקה האבטלה ביוון פי שלושה

נדן פלדמן
סוכנויות הידיעות

לעיתים מתקבל הרושם שלא חשוב מה יוון תעשה, המצב רק הולך ומחמיר. בעוד שרי ממשלתו של לוקאס פפדמוס מנסים כבר מספר ימים לשכנע את חברי הקואליציה לאשר שורה נוספת של צעדי צנע על מנת לקבל חבילת חילוץ בגובה 130 מיליארד יורו, נחשפים נתונים קשים על ההשלכות של מדיניות הצנע במדינה על שוק התעסוקה. 

האבטלה ביוון ממשיכה לשבור שיאים ובנובמבר היא הגיעה לשיא שלילי של 20.9%, לעומת 18.2% באוקטובר, על פי נתוני רויטרס-תומסון. מדובר בזינוק של כמעט 3% באבטלה תוך חודש אחד בלבד. במקביל, בטחון הצרכנים ממשיך להידרדר, ובאותו החודש הוא נפל בעוד 10 נקודות למינוס 80. לשם השוואה, ביטחון הצרכנים בגרמניה עמד בנובמבר על 106.6 נקודות.

מפגינים ביווןצילום: רויטרס

עד החודשים הראשונים של המשבר הכלכלי העולמי האבטלה ביוון שמרה על רמות סבירות של כ-8%. אך במחצית השנייה של 2009 שיעור האבטלה כבר צמח ל-12% ושנה לאחר מכן הוא כבר הגיע ל-16%. גם חבילת החילוץ הראשונה שקיבלה יוון במאי 2010, בגובה 110 מיליארד יורו, לא הצליחה להאט את הסחף ובתחילת 2011 חצתה האבטלה את רף ה-18%.

מאז פרצה יוון את מחסום ה-20% אבטלה ולא מן הנמנע כי במקרה של פשיטת רגל, היוונים עוד עשויים להתגעגע לימים האלה. יחד עם זאת, ייתכן שבעוד מספר חודשים נוכל לראות התחלה של שיפור מסוים בשוק התעסוקה, דווקא בגלל אחד הסעיפים הבולטים ברפורמה התקציבית החדשה - קיצוץ של 20% בשכר המינימום. אישור של סעיף זה עשוי לאפשר העסקת מספר רב יותר של עובדים, במשכורות נמוכות יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker