הצנע חוזר לגרמניה כבומרנג

הייצוא והייצור סופגים כעת ירידה חדה גם במעצמה הכלכלית של אירופה

לארי אליוט, גרדיאן
לארי אליוט, גרדיאן

הייצוא צנח בדצמבר ב-4.3%, הייצור התעשייתי ירד ב-2.9% באותו החודש. כלכלה במדרון חלקלק? בהחלט נראה כך. האם אנחנו מדברים על יוון? לא. פורטוגל? תחשבו שוב. המדינה עליה מדובר כאן היא גרמניה, שהחלה לפרסם נתונים שמאותתים על סכנה למיתון חוזר בכלכלה החזקה באירופה.

הביטו בעדויות. גרמניה היא כלכלה מכוונת ייצוא שכל שוקיה העיקריים - גוש היורו, בריטניה, ארה"ב וסין - חוו האטה חדה בצמיחה במחצית השנייה של 2011. במהלך התקופה הזאת, הדבר המשמעותי ביותר שגרמניה ייצאה היה מדיניות צנע, שכעת חוזר לברלין כבומרנג על ידי ביקושים מצטמצמים למוצרים של התעשייה הגרמנית. ההזמנות התעשייתיות ירדו בכמעט 9% בשני החודשים האחרונים של 2011, מאז הגיעו לשיא שנתי ביוני ויולי.

צילום: בלומברג

הכלכלה המקומית סובלת גם היא. הייבוא רשם ירידה של 3.9% בדצמבר, כך שהתקווה שמדינות כמו יוון יוכלו להוציא עצמן מן הבוץ הופכת קלושה, אפילו אם הן יקבלו את תנאי תכנית החילוץ של האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית.

גרמניה כבר הודתה שהיא צפויה לרשום ברבעון הרביעי צמיחה שלילית של 0.25%, אם כי המספרים של התפוקה התעשייתית והייצוא שפורסמו השבוע מאותתים על ירידה חדה יותר. גם ההזמנות הנוכחיות חלשות, מה שעלול להצביע על המשך ההאטה בשלושת החודשים הראשונים של 2012.

כל זה מסביר מדוע סבלנותה של אנגלה מרקל הולכת ופוקעת בנוגע לכישלון היוונים לחתום על תכנית הצנע החדשה שלהם. ספק אם גרמניה תוכל להרשות לעצמה הידרדרות נוספת של המשבר היווני, בייחוד אם יהיו לו גלי הדף בשאר אירופה. 

בבירור, הלקח שצריך להילמד מהפלירט הנוכחי של גרמניה עם המיתון, הוא שחייבת להיות חשיבה מחודשת בכל הנגע לשמיכה הקצרה של הצנע - אסטרטגיה שמדכאת את הביקוש בכלכלת אירופה ומקשה על קיצוץ החובות הלאומיים.

עם זאת, גרמניה עשויה להחליט כי מוסר ההשכל של הסיפור הזה הוא שהיא סובלת יותר מדי מהתעקשותה לשמר את האיחוד המוניטרי של היורו - ושהמזדנבים מאחור צריכים להתנתק ממנו. אולי הדברים יקרו לאחר הבחירות לנשיאות צרפת באפריל.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ