אנליסטים: מגוחך שישראל מסווגת כשוק מתעורר בתחום האג"ח

סיווג שווקים למתעוררים ומפותחים נהיה מסובך יותר מאז המשבר ב-2008; "מטרתנו לשמור על שני היתרונות", אמר שטייניץ

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ישראל, הנחשבת בעולם למעצמת היי-טק ומושכת אליה מרכזי פיתוח של חברות ענק כמו מיקרוסופט, סובלת ממעמד של שוק מתעורר בתחום האג"ח, ברמה דומה לזו של ברזיל וטורקיה, כך דיווחה בלומברג. אג"ח של ישראל והשקל מסוקרים על ידי אנליסטים המתמחים בשווקים המתעוררים בברקליס וסיטי. גולדמן סאקס וג'יי.פי מורגן צ'ייס כוללים את אג"ח השקליות של ישראל במדדים השווקים המתעוררים שלה.

סטנלי פישרצילום: בלומברג

משימת סיווגן של מדינות כמפותחות, מתעוררות או שוקי חזית הסתבכה בעקבות המשבר הפיננסי של 2008. הפרדוקס הוא שאג"ח של מדינות עשירות ומפותחות נחשבות פחות בטוחות ויציבות משל כלכלות מתעוררות, שנושאות בנטל חובות יותר קטן. סטנדרד אנד פור'ס מדרגת את אג"ח של צ'ילה ברמה A פלוס ושל דרום קוריאה ב-A. ספרד מדורגת A, ואילו פורטוגל BB ויוון CC. "שווקים מתעוררים היו מסוכנים יותר בעבר, אולם המצב השתנה בקצב מהיר", אמר מרק מוביוס, מנהל השקעות ראשי בפרנקלין טמפלטון. רמת התנודתיות במדד מניות בשווקים מתעוררים של MSCI (טיקר MXEF) היתה 22.3 ב-2011, לעומת 40.7 ב-2008. למדד השווקים המפותחים (MXWO) יש תנודתיות של 21.6.

הרווח מהשקעה באג"ח של כלכלות המסווגות בשנים 2007-2011 היה 60%, לעומת 25% בכלכלות המפותחות, לפי מדדד בנק אוף אמריקה מריל לינץ' וג'יי.פי מורגן צ'ייס.

יובל שטייניץצילום: דניאל בר און

יש חסרונות במעבר למעמד שוק מפותח, כפי שישראל גילתה כאשר במאי 2010 שוק המניות שלה שודרג במדדי MSCI, והיא סבלה ב-2010 מבריחת השקעות של 795 מיליון דולר לעומת זרימה חיובית של 1.7 מיליארד דולר ב-2009. "מטרתנו היא לשמר את שני היתרונות: להיות גם שוק מפותח וגם מתעורר", אמר שר האוצר של ישראל, יובל שטייניץ.

לרעת דירוג האשראי של ישראל משחק הסכסוך עם הפלסטינים, האביב הערבי ומלחמת האזרחים בסוריה. אולם יש הסבורים כי מעמד השוק המתעורר הוא מגוחך. בנוה אן, ראש תחום שווקים מתעוררים בסוסייטה ג'נרל אמר: "סטנלי פישר הוא לא בדיוק נגיד של שווקים מתעוררים". לדברי אן גם דרום קוריאה איננה שייכת לשווקים מתעוררים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker