הורים באירלנד מעודדים את ילדיהם להגר בשל האבטלה הגבוהה

ההגירה מאירלנד עלתה לרמתה הגבוהה ביותר מאז המאה ה-19, בעקבות הזינוק באבטלה לשיעורה הגבוה ביותר מאז שנות ה-80 - 14.2%

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

>> עם שיעור אבטלה של 14.2% וצמיחה שלילית של כ-15% מאז תחילת המשבר, הורים רבים באירלנד מעודדים את ילדיהם להגר למדינות אחרות שבהן יש ביקוש לעובדים.

שיעור האבטלה באירלנד

אנתוני רוש, למשל, מעודד את בנו המובטל לעבור לאוסטרליה, כדי להימנע מהאבטלה בעקבות הקריסה הכלכלית במדינה. "ראיתי את הזמנים הטובים וגם את הרעים, אבל עכשיו זה הגרוע מכל", אמר רוש, שעובד יום או יומיים בשבוע כרצף עבור ברים ומסעדות לאחר שסגר את העסק שלו. ביושבו מחוץ למשרד הרווחה בדבלין, הוא אומר כי "יש כאן מספיק עובדים, אבל אין עבודה. לכן אנשים שוב עוזבים את המדינה".

ההגירה אל מחוץ לאירלנד ב-12 החודשים שהסתיימו באפריל 2011 זינקה לרמתה הגבוהה ביותר מאז המאה ה-19 - 76,400 אנשים עזבו את אירלנד בתקופה זו, לפי לשכת הסטטיסטיקה המרכזית במדינה.

אף שיש סימנים לכך שאירלנד מתחילה להתאושש, 15 חודשים לאחר שקיבלה חילוץ בינלאומי ממשלתה מדווחת כי הכלכלה נמצאת באמצעו של המשבר החריף ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. שיעור האבטלה קרוב לשיא של שנות ה-80, אז ביצעה הממשלה בפעם האחרונה צעדי צנע. בגוש היורו, רק לספרד וליוון יש שיעורי אבטלה גבוהים יותר. שיעור האבטלה צפוי עוד להמשיך לטפס השנה, בעקבות גל פיטורים נוסף בבנקים הגדולים ובחברות נוספות. יותר ממחצית המובטלים מחוסרי עבודה כבר יותר משנה ו-30% מהצעירים מתחת לגיל 25 מובטלים, לפי לשכת הסטטיסטיקה המרכזית של אירלנד.

"האבטלה היא בעיה עצומה עבור אירלנד", אומר מייקל או'סליבן, ראש אסטרטגיית תיקי השקעות בחטיבת הבנקאות הפרטית של קרדיט סוויס בלונדון. "אירלנד סובלת מחגורת החנק של הצנע האירופי, שבאירלנד גורמת ליצירת אבטלה גבוהה". השפעה זו ממוסכת באמצעות הביצועים הטובים של של אירלנד בהשוואה למדינות עתירות חובות אחרות, כמו יוון ופורטוגל, שאף הן חולצו על ידי האיחוד האירופי.

מהגרים מאירלנד בשערי ניו יורק, בתחילת המאה ה-20צילום: ספרית הקונגרס

האג"ח הממשלתיות של אירלנד סיפקו את התשואות הטובות ביותר בגוש היורו בשנה החולפת, לאחר שהבנק המרכזי של אירופה רכש את האג"ח של המדינה, מה שהגדיל את אמון המשקיעים בהחזר החובות של אירלנד. הן רשמו תשואה של 20% במונחי יורו בשנה האחרונה, לפי מדד של בלומברג ואיגוד האנליסטים הפיננסיים של אירופה. התשואה על האג"ח של אירלנד לפירעון באוקטובר 2020, הנחשבות כמדד לשוק האג"ח האירי, היתה אתמול 7.01%, לעומת 9.1% בתחילת דצמבר. התשואה על אג"ח של יוון, לעומת זאת, היא כ-35% והתשואה על האג"ח של פורטוגל היא 13.6%.

ראש הממשלה אנדה קני נבחר על רקע הבטחה לפתור את משבר התעסוקה של אירלנד. בנובמבר אמר כי ממשלתו מעוניינת ליצור 100 אלף משרות חדשות עד 2015. ב-2011 הורידה ממשלת אירלנד את המע"מ, בניסיון לעודד יצירת משרות, וצימצמה את קצבאות האבטלה של כ-370 אנשים מאז אפריל האחרון, בנימוק כי לא שיתפו פעולה עם המאמצים למצוא להם עבודה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker