סטודנט ביקש מפייסבוק את המידע ששמרה עליו - וקיבל 1,222 עמודים

מקס שרמס, סטודנט למשפטים בן 24, הוביל קמפיין שלכד את עינה הבוחנת של הנציבות האירופית, וגרם לפייסבוק להעניק לגולשים אפשרות לראות איזה מידע היא צוברת אודותיהם

קווין אובריאן, ניו יורק טיימס

בשעה שוול סטריט מתכוננת להנפקת השיא של פייסבוק, נערכה אתמול בווינה פגישה שעשויה להשפיע על כל הכלכלה של פייסבוק. ריצ'רד אלן, מנהל המדיניות האירופית בפייסבוק, ובכיר נוסף ממטה פייסבוק בקליפורניה, היו צפויים להיפגש עם מקס שרמס, סטודנט למשפטים בן 24 מאוסטריה.

שרמס, משתמש פייסבוק מאז 2008, עמד בראש קמפיין קולני באירופה נגד מה שהוא מכנה המנהגים הלא חוקיים של פייסבוק לאיסוף ולשיווק מידע אישי של משתמשים, לעתים קרובות ללא הסכמתם. בתוך פחות משנה, קמפיין שהוביל אדם אחד נהפך לאתר אינטרנט - Europe Versus Facebook - ותנועה שכבר שיכנעה 40 אלף אנשים לפנות לפייסבוק באירלנד, שם יושב מטה החברה האירופי, כדי לדרוש תקציר של כל המידע שפייסבוק צברה אודותיהם.

תשכחו ממני / נתן ליפסון

מסע הצלב של שרמס משך את תשומת לבם של מחוקקי האיחוד האירופי, שהחלו לדון באחרונה בהגבלות חדשות על אגירת מידע אישי - מגבלות שעשויות להשפיע על עסקים כמו פייסבוק. בחודש שעבר הגישה ויויאן רדינג, הממונה על משפט באיחוד האירופי, הצעה שתעניק לתושבי האיחוד את הזכות לבחור שלא לאפשר צבירת מידע אודותיהם. רדינג ציינה את המקרה של שרמס כדוגמה לצורך בהגברת הרגולציה של הפרטיות באינטרנט. הצעת החוק של רדינג אף תחייב חברות למחוק כליל את כל המידע שצברו, אם משתמש ידרוש זאת.

מקס שרמס
מקס שרמסצילום: אי-פי

להצעת החוק יש פוטנציאל לפגוע במנוע איסוף המידע שעומד בלב מנגנון הפרסום של פייסבוק - ולכן גם בשווי החברה.

פייסבוק טענה בהצהרה שפירסמה בנושא כי נוהלי איסוף המידע שלה עומדים בחוק האירופי, וכי החברה יצאה מגדרה כדי להשיב לדרישת המידע האישי של שרמס. החברה ציינה גם כי משתמשי פייסבוק יכולים להשיג בקלות את העתק המידע האישי שלהם, באמצעות שימוש באפשרות בהגדרות החשבון שלהם.

לדברי החברה, דו"ח של הרגולטור האירי בדצמבר הראה כי "פייסבוק פועלת בהתאם לעקרונות ההגנה על מידע באירופה, ובהתאם לחוק האירי". פייסבוק טענה כי היא גם "מאמינה שכל משתמשי פייסבוק הם הבעלים של המידע האישי שלהם, ולכן מגיעה להם גישה פשוט וקלה אליו".

שרמס הופיע על רדאר של פייסבוק ביוני האחרון, כשהגיש תלונה נגד החברה לרגולטור האירי, נציבות ההגנה על מידע של אירלנד. הוא טען כי בוצעו 22 הפרות של החוק האירופי. שרמס הגיש את התלונה לאחר שניצל סעיף בחוק האירי כדי להשיג מפייסבוק העתק של כל המידע שהחברה צברה אודותיו. פייסבוק שלחה לשרמס דיסק ובו 1,222 עמודי מידע.

לדברי שרמס, הדיסק מעיד כי פייסבוק אוגרת באופן שגרתי מידע שמעולם לא הסכים לתת לה - כמו המיקום הפיסי שלו, שלהערכתו נקבע בהתאם לכתובות ה-IP שלו, שאחריהן ניתן להתחקות באופן גיאוגרפי. פייסבוק שמרה גם מידע שהוא עצמו מחק, לדבריו.

הרגולטורים באירלנד פתחו בחקירה בהתבסס על תלונותיו, ובאוקטובר הם הגיעו למשרדי פייסבוק בדבלין, שבהם מעסיקה החברה יותר מ-400 עובדים. ב-21 בדצמבר הרגולטורים, שלרשותם עומד צוות של 22 עובדים בלבד, פירסמו דו"ח בן 150 עמודים, שהעניק לפייסבוק שהות עד יולי הקרוב לבצע סדרת שינויים באופן שבו היא אוספת ואוגרת מידע, ובאופן שבו היא מסבירה למשתמשים כיצד היא משתמשת במידע שלהם.

בראיון בשבוע שעבר, אמר שרמס שהחקירה באירלנד וההסכם שאליו הגיעו עם החברה, לא התמודדו עם 90% מהתלונות שלו. הוא הוסיף כי בכוונתו לבקש החלטה רשמית מהרגולטורים באירלנד, שתעניק לו בסיס משפטי להגשת ערעור על ההחלטות בבית משפט באירלנד.

גארי דיוויס, הנציב להגנת המידע באירלנד שהוביל את החקירה, אמר שהנציבות השיגה ויתורים משמעותיים מצד פייסבוק, בעלי השלכות חיוביות על 854 מיליון המשתמשים הפעילים של האתר בעולם. לאחר ש-40 אלף אנשים ביקשו מפייסבוק העתק של המידע שצברה אודותיהם, החברה הגיבה, לדברי דיוויס, ויצרה תוכנה שהועלתה לאתר באוקטובר, ומאפשרת לכל המשתמשים לקבל תקציר של המידע שנשמר אודותיהם.

ויויאן רדינגצילום: בלומברג

פייסבוק הכריזה על שיפורים בכלי זה בשבוע שעבר, לדברי דיוויס, כדי לספק מידע מפורט יותר, והתחייבה לספק מידע נוסף עד יולי, כשהרגולטורים יבקרו שוב במשרדי החברה ויבחנו אם עמדה בהתחייבויותיה.

לדברי דיוויס, בעקבות הקמפיין של שרמס, פייסבוק הסכימה לצמצם את משך הזמן שבו היא אוגרת מידע על פעילויות המשתמשים באתר, לפחות משנה. חיפושים המתבצעים בפייסבוק נמחקים בתוך חצי שנה, בהתאם לחוקים באירופה. בעבר, לחברה לא היתה מדיניות מסודרת על אגירת מידע, כשמשך הזמן הוכתב לרוב על פי תפישת הסיכונים של החברה ביחס למתקפות האקרים.

"אנחנו עדיין מתייחסים לשרמס בחיוב בשל הנושאים שהעלה, שהיו ממוקדים מאוד, הוכנו היטב והובילו לשיפורים משמעותיים בהתנהלותה של פייסבוק", אמר דיוויס. "אני חושב שהשגנו הרבה כשאילצנו את פייסבוק לשפר את השקיפות שלה ואת נוהלי ההגנה על המידע שלה".

שרמס טוען כי הוויתורים של פייסבוק אינם מספקים. תילו וייכרט, נציב ההגנה על המידע במדינת שלזוויג-הולשטיין הגרמנית, ביקר את הרגולטורים האיריים, שזיהו לדבריו הפרות של פייסבוק בנוגע לצבירת מידע על גולשים, אך לא נקטו יד קשה או הטילו קנסות על החברה.

לדברי שרמס, הבעיה העיקרית היא שאף אחד - כולל הרגולטורים באירלנד - לא בודק באופן עצמאי אם פייסבוק אכן מבצעת את מה שהיא טוענת שתעשה, כמו מחיקת מידע אישי של גולשים וקיצור זמני אגירת המידע. "אף אחד לא באמת מסתכל במחשבים שלהם", אומר שרמס. "הרגולטורים פשוט מקבלים הצהרות מצדדים שונים, ומקבלים החלטות בריק". דיוויס טען כי פייסבוק העניקה לו גישה מלאה למידע שצברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker