רשות ני"ע בארה"ב נמנעת מענישה של בנקים גדולים

לרשות יש סמכות לבטל מסלולים מזורזים, פריווילגיות ופטורים לחברות שביצעו הונאה - אך אינה נוהגת ליישם אותה במקרים הנוגעים לבנקים הגדולים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> רשות ני"ע בארה"ב (SEC) הגבירה בעשור האחרון את מאמציה לחקור את הבנקים בוול סטריט, אך באופן שיטתי הרגולטור איפשר לחברות הגדולות ביותר במגזר הפיננסי להימנע מענישה הקשורה ספציפית למקרי הונאה.

באמצעות מתן פטורים מחוקים שנועדו למנוע הונאות בני"ע, SEC איפשרה לענקים כמו ג'יי.פי מורגן צ'ייס, גולדמן סאקס ובנק אוף אמריקה להמשיך ליהנות מיתרונות שנועדו להגן על חברות אמינות ביותר. בכך הקל הרגולטור על הבנקים לגייס כסף ממשקיעים, ולהימנע מתשלום פיצויי נזיקין בתביעות אם תחזיותיהם הפיננסיות התגלו כשגויות.

ניתוח של "ניו יורק טיימס" של חקירות רשות ני"ע שנערכו בעשור האחרון גילה 350 מקרים שבהם הרשות העניקה למוסדות פיננסיים גדולים בוול סטריט פטור מעונש. מקרים אלה כוללים פטורים המאפשרים לחברות לבצע חיתום של מכירת מניות ואג"ח, וניהול תיקי קרנות נאמנות.

ג'יי.פי מורגן, לדוגמה, יישב שש תביעות הונאה נגדו ב-13 השנים האחרונות - כולל אחת שבה שילם פיצויים של 228 מיליון דולר בקיץ האחרון. למרות זאת הוא הורשה להמשיך להחזיק בלפחות 22 פטורים, בטענה שיש לו רקורד מפואר של עמידה בחוקי ני"ע.

רק כתריסר חברות - בהן דל, ג'נרל אלקטריק ויונייטד רנטלס - ספגו את מלוא הענישה לאחר שפירסמו מידע מטעה על עסקיהן. סיטי היתה הבנק הגדול היחיד בוול סטריט שגם הוא ספג עונש מלא. ב-11 שנה הוא יישב שישה תיקי הונאה וקיבל 25 פטורים, לפני שאיבד את מרבית הפריווילגיות שלו ב-2010.

הפטורים שבהם מדובר מעניקים לחברות יתרונות גדולים, בהם הגנה לפי חוק הרפורמה בהידיינות המשפטית של 1995, המקילה על התחמקות מתביעות ייצוגיות של בעלי מניות. פטור אחר מאפשר לחברות לצאת לגיוס כספים מהציבור באופן מיידי, ללא המתנה של שבועות לאישור ממשלתי.

נציגי רשות ני"ע טוענים שהפטורים מוענקים כדי לשמור על שוקי המניות והאג"ח פתוחים לחברות שלהן צורכי גיוס הון אמיתיים ולגיטימיים. הפטורים מתלבטים בדרך כלל כשחברה מואשמת בהגשת מסמכים כוזבים לגבי עסקיה, אך לא במקרים שבהם החברה שיקרה למשקיעים. "ביטול הפטורים לא נועד להעניש חברות, אלא להגן על המשקיעים", אמרה מרדית קרוס, מנהלת תחום המימון התאגידי ברשות ני"ע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker