"אינדיאנה ג'ונס היהודי" הודה בהונאה; צפוי ל-5 שנות מאסר

הרב האמריקאי מנחם יולוס גייס תרומות למימון הצלת ספרי תורה אבודים, אך השתמש בכסף לצרכיו הפרטיים ■ בנוסף הודה כי מכר ספרי תורה שכביכול הצילם במחירים מופקעים

סוכנויות הידיעות

הרב האמריקאי מנחם יולוס ממדינת מרילנד, אשר נהג להכתיר את עצמו בתור "אינדיאנה ג'ונס היהודי" וכמי שמציל ספרי תורה אבודים של קהילות יהודיות שחרבו בשואה ובמקומות אחרים בעולם, הודה אתמול באישומי הונאה בבית משפט מחוזי בניו יורק, דיווחה סוכנות הידיעות אי.פי.

יולוס, בן 51, הודה כי שיקר בשנים 2004-2010 כאשר טען כי הצליח לשים את ידיו על ספרי תורה נדירים באירופה ובישראל, ובכלל זה טענתו כי מצא ספרי תורה שהוסתרו במחנות הריכוז אושוויץ וברגן בלזן. סיפוריו הכוזבים סייעו ליולוס לגייס תרומות בסך 862 אלף דולר לקרן צדקה שהקים, שנועדה לממן את מסעותיו ברחבי תבל בחיפוש אחרי ספרי תורה אבודים, וכן שיקום הספרים כדי שיוכלו לשוב לשימוש בבתי כנסת.

"אינדיאנה ג'ונס" היהודי, מנחם יולוס, יוצא מבית המשפטצילום: אי-פי

עוד נטען באישומים נגד יולוס כי למעשה כמעט לא נסע ברחבי העולם בחיפוש אחרי ספרי תורה, אלא רכש אותם מסוחרים בארה"ב, ובהמשך מכר אותם לקהילות יהודיות ובתי כנסת במחירים מופקעים. לפי האישום, הכנסותיו של יולוס ממכירת ספרי התורה הסתכמה ב-1.2 מיליון דולר, וכי הוא ניצל לצרכיו האישיים למרות שהכספים היו שייכים לארגון הצדקה שהקים.

יולוס, שבבעלותו חנות ספרים במדינת מרילנד, צפוי במסגרת עסקת הטיעון עם התביעה לעונש מאסר של חמש שנים ושלושה חודשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker