האבטלה בארה"ב צנחה ל-8.3% - שפל של 3 שנים

(עדכון) השוק צופה עליית ריבית בקיץ 2014; ביל גרוס: "השיפור בשוק העבודה לא ימנע מהבנק הפדרלי להמשיך במדיניות מוניטרית מרחיבה"

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד הלפרן

מספר המשרות בשוק העבודה האמריקאי גדל בשיעור חד מהצפוי בחודש ינואר ושיעור האבטלה בארה"ב נפל במפתיע לרמתו הנמוכה ביותר זה שלוש שנים, לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב.

243 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בחודש ינואר, המספר הגדול ביותר מאז חודש אפריל, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לתוספת קטנה בהרבה של 140 אלף משרות. משרד העבודה גם תיקן כלפי מעלה את נתוני נובמבר ודצמבר באופן שמצביע על תוספת של 60 אלף משרות יותר מכפי שדווח קודם בחודשיים הללו.

שיעור האבטלה בארה"ב צנח בינואר לרמה של 8.3% - הרמה הנמוכה ביותר מאז חודש פברואר 2009 - לעומת 8.5% בחודש הקודם, מסר משרד העבודה. תחזית הכלכלנים היתה כי שיעור האבטלה יישאר ללא שינוי ברמה של 8.5%. שיטת חישוב מקיפה יותר של שיעור האבטלה שמפרסם משרד העבודה (U-6), הכוללת גם אנשים שהתייאשו מחיפוש עבודה וכן עובדים במשרה חלקית שהיו מעדיפים לעבוד במשרה מלאה, הראתה כי שיעור האבטלה בארה"ב ירד בינואר ל-15.1% לעומת 15.2% בחודש הקודם.

צילום: בלומברג

נקודת אור נוספת בדו"ח התעסוקה שפורסם היום היתה העובדה כי המשרות שנוספו לשוק העבודה בארה"ב בחודש שעבר התפרשו על פני מגזרים רבים. במגזר הייצור נוספו בינואר 50 אלף משרות - המספר הגדול ביותר זה שנה. אפילו בענף הבנייה המקרטע נוספו 21 אלף משרות, עלייה חודשית חדה שנייה ברציפות.

ביל גרוס, מנהל פימקו - קרן האג"ח הגדולה בעולם - העריך לאחר פרסום נתוני התעסוקה היום, כי הבנק הפדרלי יתמיד במדיניותו המוניטרית המרחיבה ואף ישקול רכישות נוספות של אג"ח, למרות השיפור בשוק העבודה. בראיון לתוכנית הרדיו "בלומברג סורוויילנס" העריך גרוס כי התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צפוי לצמוח בקצב של 2%-2.5% במחצית הראשונה של השנה, וכי הבנק הפדרלי לא יהיה מסופק מצמיחה בשיעור כזה.

מנגד, העריכו כלכלנים כי נתוני התעסוקה החזקים צפויים להגביל את היקף התמריצים הנוספים שבהן ינקוט הבנק המרכזי בארה"ב. "תמריצים נוספים מצד הבנק הפדרלי לכלכלה צפויים להיות מוגבלים בשלב זה", העריך ג'ון סילביה, הכלכלן הראשי של ולס פרגו סקוריטיס, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "הירידה בשיעור האבטלה היתה מאוד, מאוד חיובית מנקודת מבטו של הבנק הפדרלי", הוסיף.

החוזים על הריבית הפדרלית בארה"ב (Fed Funds Futures), הנסחרים בבורסת החוזים של שיקגו ומשקפים את ציפיות השוק מהריבית הפדרלית, צופים כי הבנק הפדרלי יעלה בראשונה את הריבית מהשפל הנוכחי של 0%-0.25% בקיץ 2014. זאת לעומת תחזית הבנק הפדרלי עצמו לפיה העלאת הריבית הראשונה לא תתבצע לפני סוף שנת 2014.

יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, התייחס אתמול למצב שוק העבודה בארה"ב במסגרת עדותו בפני ועדת התקציב של בית הנבחרים האמריקאי. "עדיין יש בפנינו דרך ארוכה בטרם נוכל לומר ששוק העבודה חזר לתפקד באופן רגיל", אמר ברננקי. "למרבה המזל, במהלך החודשים האחרונים, המדדים של צריכה פרטית, ייצור ופעילות בשוק העבודה הפגינו סימני שיפור מסוימים", הוסיף יו"ר הבנק המרכזי.

ביל גרוסצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker