דו"ח התעסוקה הקפיץ את דאו ג'ונס לרמתו הגבוהה מאז 2008

S&P עלה שבוע חמישי ברציפות - הרצף הארוך זה שנה; התשואה על האג"ח בארה"ב רשמה הזינוק החד מאז אוקטובר

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית, ומדד דאו ג'ונס עלה לרמתו הגבוהה ביותר מאז שנת 2008, לאחר ששיעור האבטלה בארה"ב ירד במפתיע לרמתו הנמוכה ביותר זה שלוש שנים.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-1.2% לרמתו הגבוהה ביותר מאז חודש מאי 2008; מדד S&P 500, אשר עלה מתחילת השנה ב-7% והשלים בכך זינוק של כ-25% מהשפל של אוקטובר, טיפס ב-1.5%; מדד S&P 500 נמצא בדרכו לעלייה שבועית של 2.2% - עלייה שבועית חמישית ברציפות - רצף העליות השבוע הממושך ביותר זה שנה. מדד נאסד"ק הוסיף 1.6%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.12% לרמה של 1.95% - הזינוק החד ביותר מאז חודש אוקטובר.

נתוני מקרו חיוביים

שיעור האבטלה בארה"ב נפל במפתיע לרמתו הנמוכה ביותר זה שלוש שנים, מגזר השירותים צמח בקצב החד ביותר זה כמעט שנה, והזמנות מבתי חרושת בארה"ב גדלו בדצמבר זה החודש השני ברציפות, לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב.

243 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בחודש ינואר, המספר הגדול ביותר מאז חודש אפריל, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לתוספת קטנה בהרבה של 140 אלף משרות. משרד העבודה גם תיקן כלפי מעלה את נתוני נובמבר ודצמבר באופן שמצביע על תוספת של 60 אלף משרות יותר מכפי שדווח קודם בחודשיים הללו.

שיעור האבטלה בארה"ב צנח בינואר לרמה של 8.3% - הרמה הנמוכה ביותר מאז חודש פברואר 2009 - לעומת 8.5% בחודש הקודם, מסר משרד העבודה. תחזית הכלכלנים היתה כי שיעור האבטלה יישאר ללא שינוי ברמה של 8.5%. שיטת חישוב מקיפה יותר של שיעור האבטלה שמפרסם משרד העבודה (U-6), הכוללת גם אנשים שהתייאשו מחיפוש עבודה וכן עובדים במשרה חלקית שהיו מעדיפים לעבוד במשרה מלאה, הראתה כי שיעור האבטלה בארה"ב ירד בינואר ל-15.1% לעומת 15.2% בחודש הקודם.

מדד פעילות מגזר השירותים בארה"ב עלה בינואר לרמה של 56.8 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז פברואר 2011 - לעומת רמה של 53 נקודות בדצמבר, מסרה היום חברת המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה של המדד לרמה של 53.2 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות משקף צמיחה בפעילות מגזר השירותים, ואילו מדד מתחת לרמה זו מצביע על התכווצות הפעילות.

הזמנות מבתי חרושת בארה"ב גדלו בדצמבר ב-1.1% לאחר זינוק של 2.2% בדצמבר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה חדה יותר של 1.5% בדצמבר לאחר גידול של 1.8% שעליו דווח במקור בדצמבר.

בה בעת, נמשכת עונת הדו"חות הרבעוניים בוול סטריט, ומתוך 258 החברות הנכללות במדד S&P 500 אשר פירסמו את תוצאותיהן הכספיות מאז התשיעי בינואר, 66% דיווחו על רווח למניה שעלה על תחזיות האנליסטים.

משבר החוב באירופה

שרי האוצר של מדינות גוש היורו שעדיין נהנות מדירוג אשראי מושלם AAA- גרמניה, לוקסמבורג, הולנד ופינלנד - ייפגשו היום בברלין להיוועצות בנוגע לאופן פעולתן לגבי משבר החובות שממשיך להעיב על השווקים. ראש ממשלת לוקסמבורג, ז'אן-קלוד יונקר, אמר ביום חמישי כי המגעים עם נושיה של יוון מאוד קשים, וכי הצעדים שננקטו להתמודדות עם המשבר בפסגה שהתקיימה בסוף ינואר, אינם מספקים.

מניות במרכז המסחר

דויטשה בנק נמנע מנטילת הלוואות מוזלות שהעניק הבנק המרכזי של אירופה (ECB) בדצמבר, מחשש כי צעד זה עשוי לפגוע בתדמיתו, לדברי מנכ"ל הבנק, יוזף אקרמן. "העובדה שמעולם לא קיבלנו כסף מהממשל הפכה אותנו לאטרקטיביים מבחינה תדמיתית עבור לקוחות רבים בעולם, ומאוד לא היינו רוצים לוותר על זה", אמר אקרמן.

משרד המשפטים האמריקאי הגיש כתב אישום נגד וגלין, הבנק הפרטי הותיק ביותר בשוויץ, בטענה כי איפשר לאמריקאים עשירים להתחמק ממסים על סכום של 1.2 מיליארד דולר לפחות שהוסתרו בחשבונות מחוץ לגבולות ארה"ב. זוהי הפעם הראשונה בה מוגש כתב אישום נגד בנק מחוץ לגבולות ארה"ב בגין סיוע להעלמת מס של אזרחים אמריקאיים.

לפי כתב האישום, ממשלת ארה"ב הקפיאה נכסים בסך למעלה מ-16 מיליון דולר בבנק UBS השוויצי בקונטיקט, המשמש כשלוחה של וגלין בארה"ב. לוגלין אין סניפים מחוץ לשווייץ, ולכן הוא נוהג להשתמש בבנקים אחרים כשלוחה על מנת לנהל כספים עבור לקוחות שמקום מושבם בארה"ב. UBS לא הושג לקבלת תגובה.

מדד דאו ג'ונס
S&P 500
גרף נאסד"ק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker