דו"ח התעסוקה דחף את בורסות אירופה לשיא של 6 חודשים

לונדון עלתה ב-1.8%; מדד סטוקס 600 האירופי השלים עלייה שבועית שישית בשבעה השבועות האחרונים

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות אירופה עלו זה היום הרביעי ברציפות ונסגרו בשיא של שישה חודשים, בעקבות דו"ח התעסוקה החזק שפורסם היום בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם. בסיכום שבועי עלו בורסות אירופה ב-3.5% - שבוע חיובי שישי בשבעה השבועות האחרונים.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.8%; פרנקפורט טיפסה ב-1.7%; פאריס הוסיפה 1.5%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-1.7% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז ה-29 ביולי 2011. בסיכום שבועי עלה המדד ב-3.5% - עלייה שבועית שישית בשבעה השבועות האחרונים.

שיעור האבטלה בארה"ב נפל במפתיע לרמתו הנמוכה ביותר זה שלוש שנים, מגזר השירותים צמח בקצב החד ביותר זה כמעט שנה, והזמנות מבתי חרושת בארה"ב גדלו בדצמבר זה החודש השני ברציפות, לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב.

243 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בחודש ינואר, המספר הגדול ביותר מאז חודש אפריל, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לתוספת קטנה בהרבה של 140 אלף משרות. משרד העבודה גם תיקן כלפי מעלה את נתוני נובמבר ודצמבר באופן שמצביע על תוספת של 60 אלף משרות יותר מכפי שדווח קודם בחודשיים הללו.

שיעור האבטלה בארה"ב צנח בינואר לרמה של 8.3% - הרמה הנמוכה ביותר מאז חודש פברואר 2009 - לעומת 8.5% בחודש הקודם, מסר משרד העבודה. תחזית הכלכלנים היתה כי שיעור האבטלה יישאר ללא שינוי ברמה של 8.5%. שיטת חישוב מקיפה יותר של שיעור האבטלה שמפרסם משרד העבודה (U-6), הכוללת גם אנשים שהתייאשו מחיפוש עבודה וכן עובדים במשרה חלקית שהיו מעדיפים לעבוד במשרה מלאה, הראתה כי שיעור האבטלה בארה"ב ירד בינואר ל-15.1% לעומת 15.2% בחודש הקודם.

מדד פעילות מגזר השירותים בארה"ב עלה בינואר לרמה של 56.8 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז פברואר 2011 - לעומת רמה של 53 נקודות בדצמבר, מסרה היום חברת המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה של המדד לרמה של 53.2 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות משקף צמיחה בפעילות מגזר השירותים, ואילו מדד מתחת לרמה זו מצביע על התכווצות הפעילות.

בניגוד למגמה החיובית בבורסות אירופה, נפלה היום בורסת אתונה ב-3.8% על רקע דיווחים כי ראש ממשלת יוון, לוקאס פפדמוס, עשוי להתפטר מתפקידו במקרה ששלוש המפגלות התומכות בממשלת האחדות שבראשה הוא עומד, לא יתמכו בהסכם המתגבש עם נושיה הפרטיים של יוון לגבי מימון מחדש של חובותיה.

פפדמוס צפוי להיפגש מחר עם ראשי שלוש המפלגות, על רקע ניסיונותיו להשלים את המשא ומתן עם הנושים הפרטיים של הממשלה לגבי היקף ה"תספורת" לה יסכימו. השיחות עם הנושים הפרטיים, שהסכם עמם מהווה תנאי לכך שיוון תקבל חבילת סיוע בינלאומית נוספת, נמשכים זה שבועות וטרם הושג הסכם בין הצדדים.

בה בעת, שרי האוצר של גוש היורו ביטלו פגישה מתוכננת ביום שני, לפי הודעה שפורסמה היום. הפגישה היתה אמורה להתמקד בחבילת החילוץ השנייה ליוון, ולפי דיווח סוכנות הידיעות דאו ג'ונס יתכן כי הפגישה נדחתה כדי להעניק שהות נוספת להשלמת המשא ומתן בין ממשלת יוון לנושיה.

שרי האוצר של מדינות גוש היורו שעדיין נהנות מדירוג אשראי מושלם AAA - גרמניה, לוקסמבורג, הולנד ופינלנד - ייפגשו היום בברלין להיוועצות בנוגע לאופן פעולתן לגבי משבר החובות שממשיך להעיב על השווקים. ראש ממשלת לוקסמבורג, ז'אן-קלוד יונקר, אמר ביום חמישי כי המגעים עם נושיה של יוון מאוד קשים, וכי הצעדים שננקטו להתמודדות עם המשבר בפסגה שהתקיימה בסוף ינואר, אינם מספקים.

מדד סטוקס 50

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker