מחירי ההובלה הימית בעולם נפלו לשפל של 25 שנים

מדד Baltic Dry ירד מתחת לרמתו בשיאו של המשבר הכלכלי העולמי ב-2008

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מחירי ההובלה הימית, אשר נחשבים לברומטר חשוב למצב הכלכלה העולמית, נפלו לרמתם הנמוכה ביותר זה למעלה מ-25 שנים על רקע האטה בביקוש ועודף היצע.

מדד מחירי ההובלה הימית העולמי Baltic Dry ירד היום ב-2.6% לרמה של 662 נקודות, רמתו הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 1986. המדד ירד זה 31 ימים ברציפות, והוא נמוך כעת מהשפל של 663 נקודות אליו נפל בדצמבר 2008 בשיאו של המשבר הכלכלי העולמי. בחודש מאי 2008, לפני פרוץ המשבר, נסק המדד לשיא של 11,793 נקודות.

בעבר בישר המדד על מגמות עתידיות בשוקי המניות. כך למשל, במהלך המיתון בכלכלת ארה"ב בתחילת העשור הקודם, התאוששותו של מדד מחירי ההובלה הימית בישרה על התאוששות שוקי המניות. מדד Baltic Dry החל לעלות בתחילת שנת 2002, ועד תחילת 2003 כבר הגיע לשיא שנתי - זמן רב לפני שמדד המניות S&P 500 הגיע לראשונה לשיא שנתי לאחר המיתון.

חברת הספנות הישראלית צים, הנמצאת בבעלות החברה לישראל שבשליטת הפלג המשפחתי של סמי עופר, היא אחת מחברות ההובלה במכולות הגדולות בעולם. עם זאת, Baltic Dry הוא מדד של צוברים, ואילו צים פעילה בתחום ההובלה במכולות. משפחת רקנאטי אף היא פעילה בתחום ההובלה הימית באמצעות חברת הספנות OSG.

קוסטה קונקורדיהצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker