בורסת קהיר רשמה את הביצועים הטובים ביותר בינואר - זינקה ב-28%

מבין 76 בורסות מובילות בעולם, קהיר עברה למקום הראשון לאחר שרשמה ביצועים גרועים ב-2011

סוכנויות הידיעות

בורסת קהיר הובילה את העליות בבורסות העולם בחודש ינואר 2012, הבורסה זינקה ב-28% בחודש ינואר, מדובר בזינוק החד ביותר ב-7 השנים האחרונות והגדול ביותר בקרב 72 בורסות בעולם לפי נתוני ספקית המידע הפיננסית בלומברג.

החברה שהובילה את הראלי במצרים היתה אורסקום, חברת הטלקום המבוססת בקהיר שהתפצלה החודש לשתי יחידות וזינקה ב-110% בינואר. הפרלמנט המצרי התכנס לראשונה ב-23 בינואר מאז סוף תקופת שלטונו של חוסני מוברק ששלט במדינה 30 שנה. בפגישה הראשונה דן הפרלמנט בסיוע בהלוואה בהיקף של 3.2 מיליארד דולר מקרן המטבע הבינלאומית (IMF).

מסגד אל אזהאר בעיר העתיקה של קהירצילום: רויטרס

אנליסטים של בלומברג צופים כי המדד המוביל בבורסה המצרית, EGX 30 הכולל את 30 החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר יזנק ב-18% נוספים בשנה הקרובה אך יועצים מחברת ההשקעות ING אמרו כי ייתכן שהמניות יחזרו לרדת שכן לא התקבלו בפרלמנט החלטות משמעותיות לעידוד הכלכלה המצרית. "אני לא חושב שיצאנו מכלל סכנה", אמר פאדי אל סעיד, בכיר ב-ING. "אני חושב שהראלי הוא ראלי של שוק דוב".

המדד נפל ב-49% בשנה שעברה לאחר התפרצות המחאות במצרים נגד שלטון מוברק כחלק מתנועת האביב הערבי, הצניחה מיקמה את בורסת קהיר כגרועה ביותר מבין הכלכלות המתעוררות.

הצמיחה הכלכלית במצרים האטה את קצבה עומדת על 1.8% נכון לסוף יוני 2011 - הקצב האיטי זה 10 שנים. תעשיית התיירות במדינה התכווצה ב-10.4% בשלושת החודשים שהסתיימו בספטמבר ורמת ההשקעה צנחה ב-18% באותה התקופה, כך לפי נתוני הממשלה.

ב-28 בדצמבר בורסת קהיר החלה להראות סימני התאוששות לאחר הבחירות במדינה. ב-16 בינואר אמרה הממשלה כי ייתכן שתוך מספר שבועות ייחתם הסכם הלוואה עם קרן המטבע. המטבע המצרי ושוק האג"ח הממשלתי לא הצליחו להתרומם בינואר.

הלירה המצרית נשארה כמעט לא שינוי מול הדולר והיא נסחרת תמורת 6.029 לירה מצרית לדולר, לפי בלומברג. התשואות על אג"ח ממשלת מצרים ל-12 חודשים עלו ל-15.9% בינואר - הרמה הגבוהה ביותר מאז 2006. הממשלה צופה גירעון תקציבי בהיקף 8.7% מהתמ"ג השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker