איל הנדל"ן הבריטי צ'נגוויז מוכר את תיק הנדל"ן ב-3 מיליארד ליש"ט

צ'נגוויז מעמיד למכירה 250 אלף נכסים, המהווים כאחוז משוק הדיור הבריטי, ומקווה, לפי דיווחים, למצוא קונים בקרב קרנות השקעה ממשלתיות זרות

מיכל רמתי

איל הנדל"ן היהודי-בריטי וינסנט צ'נגוויז, מעמיד למכירה את תיק השקעות הנדל"ן שלו, המהווה אחוז מכלל שוק הדיור הבריטי, וכולל את הנכסים הציבוריים (freeholds) של כ-250 אלף בתים ברחבי בריטניה, כולל 15 אלף בלונדון בלבד, תמורת 3 מיליארד ליש"ט. צ'נגוויז מוכר את תיק הנכסים מטעם קרן הנאמנות המשפחתית, צ'נגוויז פמילי טראסט.

לדברי צ'נגוויז, מדובר בתיק השקעות מניב ויציב, שאורך חוזי ההחכרה שלו עומד על 60 שנים. החובות על תיק ההשקעות עומדים על כ-2 מיליארד ליש"ט. צ'נגוויז מעוניין למכור את תיק ההשקעות לקרנות השקעה ממשלתיות, כגון קרן ההשקעות הממשלתית של דובאי או קרן ההשקעות של ממשלת סינגפור. את המכירה מנהל הבנק הפרטי לזאר.

וינסנט צ'נגוויזצילום: אייל טואג

וינסנט ואחיו רוברט צ'נגוויז, נעצרו במארס במסגרת חקירת קריסתו של בנק ההשקעות האיסלנדי קאופתינג. שוטרי היחידה הבריטית לחקירות הונאה ומשטרת לונדון עצרו את האחים ופשטו על משרדיה של חברת רוץ' פרופרטי, חברת ההשקעות של וינסנט צ'נגוויז. צ'נגוויז תובע כיום פיצויי נזיקין בסך 100 מיליון ליש"ט שנגרמו לו לטענתו בשל החקירה, שלטענתו לא היתה יותר מ"מסע דיג" של הרשויות, בהיעדר ראיות.

קאופתינג היה אחד משלושת הבנקים האיסלנדים שקריסתם בשיאו של המשבר הפיננסי, באוקטובר 2008, הובילה לקריסת המערכת הפיננסית של איסלנד ואילצה את המדינה לבקש סיוע בינלאומי. בפברואר 2010 פשטו חוקרים על משרדי קאופתינג בלוקסמבורג, במסגרת החקירה האיסלנדית לנסיבות קריסתו של הבנק. רוברט צ'נגוויז היה בעל המניות הגדול ביותר של קאופתינג, וקיבל הלוואה בסך 1.7 מיליארד ליש"ט מהבנק.

האחים צ'נגוויז בנו מאז סוף שנות ה-80 אימפריה פיננסית שהתבססה על נדל"ן מסחרי בבריטניה ועל נתחים בחלק מהחברות הגדולות במדינה, כמו גם מספר רב של פאבים ומסעדות. האחים, שנולדו באיראן למשפחה ממוצא עיראקי, והגיעו בשנות ה-80 ללונדון, ספגו הפסדים כבדים במהלך המשבר הפיננסי והיו חשופים לקאופתינג. כשהזרוע הבריטית של קאופתינג קרסה, הפסיד רוברט צ'נגוויז מיליארד ליש"ט בתוך 24 שעות.

וינסנט צ'נגוויז התחיל את עסקיו בלונדון בתחום המסחר במט"ח, אך לקראת סוף שנות ה-80 פנה לתחום הנדל"ן. האחים היו מהראשונים בבריטניה שהחלו לאג"ח נדלן, ולמכור אג"ח על נכסים כנגד זרם ההכנסות שהם מייצרים. "המכונה עבדה: קונים בניין ב-10 מיליון, מקבלים דירוג איכותי מחברת הדירוג, ומוכרים את שכר הדירה, או את החכירה, ב-12 מיליון. סגרנו עסקה של 300 מיליון ליש"ט עם חנויות של רשת המרכולים טסקו, וכך גם עשינו עם רשת המלונות הילטון", סיפר וינסנט צ'נגוויז בשנה שעברה בראיון ל-TheMarker. בתקופה האחרונה פנה וינסנט צ'נגוויז להשקעות בתחום הקלינטק.

וינסנט צ'נגוויז ידוע בלונדון בטייקון חובב מסיבות. ביום בו התבצעה הפשיטה על משרדיו, הוא אמור היה לטוס לארח מסיבה ביאכטה שלו, ששמה "וני וידי ויצ'י" (ציטוטו הידוע של יוליוס קיסר: באתי, ראיתי, כבשתי") ועוגנת בריביירה הצרפתית. פעם אחת, מספרים נוכחים, הוא שלח את כל הנשים במסיבה למסע קניות בסן טרופז עם דמי כיס בסך 2,000 ליש"ט כל אחת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker