גרמניה: יוון צריכה לוותר על השליטה בתקציבה

כחלק מהתנאים להמשך חבילת הסיוע, מעוניינת גרמניה להבטיח שגוף אירופי יוכל להטיל וטו על החלטות התקציב במדינה

לוגו רויטרס
רויטרס

גרמניה מעוניינת לאלץ את יוון להעביר את השליטה על תקציבה למוסדות האירופים כחלק מתנאי המשך חבילת החילוץ - כך מסר מקור באירופה לרויטרס.

אנגלה מרקלצילום: אי–פי

"ישנם דיונים פנימיים בגוש היורו והצעות שונות, שאחת מהן מגיעה מגרמניה ומטרתה לפקח על תוכניות סיוע שסוטות ממסלולן", אמר המקור והוסיף שתחת ההצעה, למוסדות אירופים שכבר פועלים ביוון "ינתן כוח לקבלת החלטות במסגרת המדיניות התקציבית".

לפי דיווח ב"פייננשל טיימס", גרמניה מעוניינת במפקח תקציבי חדש לגוש היורו שיוכל להטיל וטו על החלטות שמתקבלות ביוון אם הן אינן מתאימות למטרות המלווים החיצוניים.

"בהתחשבה בשיתוף הפעולה הנמוך שנרשם עד כה, יוון חייבת לקבל מרות פיקוח תקציבית לפחות לזמן מסויים", נכתב במסמך שפירסם העיתון. תחת התכנית הגרמנית, בכירים באתונה יוכלו להקצות כספים למדינה רק לאחר שיעמדו בחובותיהם.

"אם תכנית החילוץ תמשיך ללא הפרעה, יוון לא תוכל לאיים על נושיה בחדלות פירעון, אבל תהיה חייבת לקבל על עצמה קיצוצים נוספים בתקציב המדינה כתוצאה לכל אי עמידה בתשלום חוב", נכתב בעיתון. גרמניה דורשת שליטה רחבה יותר על מדיניות התקציב ביוון על רקע שיחות החילוץ להעברה של 130 מיליארד יורו נוספים למדינה.

בכדי לקבל את תשלום החילוץ הבא, חייבת יוון להגיע להסכמה עם הנושים הפרטיים או שתגיע לחדלות פירעון כבר במארס הקרוב. לפי דיווחים בשבוע שעבר, בעלי האג"ח הפרטיים של יוון הגישו הצעה נוספת במסגרת המגעים להסדר חובות עם המדינה. לפי הדיווחים, בעלי האג"ח הסכימו לקבל ריבית ממוצעת של 3.75% על אג"ח חדשות, ארוכות טווח, שהם אמורים לקבל במסגרת ההסדר תמורת אחזקותיהם באג"ח הקיימות של יוון.

מוקדם יותר, דחו שרי האוצר של גוש היורו הצעה של בעלי האג"ח הפרטיים של יוון להסדר החוב בטענה כי היא אינה מספקת בשעה שיוון מתקרבת צעד נוסף לחדלות פירעון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker