המחיר של המרד בסוריה: התמ"ג נחתך ב-15%; המטבע נפל ב-50%

האינפלציה זינקה ל-20%; יתרות המט"ח של הבנק המרכזי נפלו ב-40%; מספר התיירים נחתך בשני שליש

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ההתקוממות העממית בסוריה, הנכנסת כעת לחודשה העשירי, גובה מחיר כבד מהכלכלה המקומית אשר בא לידי ביטוי בצלילת בשער המטבע, נפילה חדה בתוצר וביתרות המט"ח של הבנק המרכזי, והאצה באינפלציה, דיווחה סוכנות הידיעות IPS.

"קשה מאוד להעריך את המצב", אמר הכלכלן הסורי ג'יהאד יאזיגי, בראיון ל-IPS. לדבריו, ההשלכות הכלכליות של המחאה בסוריה כבר מורגשות היטב. בעוד שקרן המטבע הבינ"ל (IMF) צופה כי התוצר המקומי הגולמי (GDP) של סוריה עתיד להתכווץ ב-2% עקב ההתקוממות, ספקית המידע הפיננסי ביזנס מוניטור אינטרנשונל העריכה כי צפויה נפילה של כמעט 10% בתוצר. יאזיגי מעריך כי הנפילה עלולה להיות חדה אף יותר, בשיעור של כ-15% מהתמ"ג.

הפגנות נגד אסד, השבועצילום: אי-אף-פי

ענף התיירות של סוריה אף הוא נפגע קשות עקב ההתקוממות, ומספר התיירים שביקרו במדינה מאז תחילת המחאות בחודש מארס צנח ב-64%, לפי נתוני משרד התיירות של סוריה. מגזר הנפט אף הוא נפגע קשות עקב העיצומים שהוטלו על המדינה, אשר ייצאה 99% מתפוקת הנפט שלה לאיחוד האירופי.

ההתקוממות גם גובה מחיר כבד מהמגזר הפיננסי של סוריה, והמטבע המקומי - הלירה הסורית - איבדה כמעט 50% משווייה מול הדולר. נפילת הלירה הסורית תורגמה לאינפלציה של כ-20%, העריך יאזיגי, אם כי נתונים רשמיים שפירסמה הלשכה לסטטיסטיקה של סוריה בספטמבר הראו כי האינפלציה ברמה של 3.4% בלבד.

יתרות המט"ח של הבנק המרכזי של סוריה אף הן צנחו. לפני תחילת ההתקוממות הסתכמו יתרות המט"ח ב-18 מיליארד דולר, אולם מומחים מעריכים כי הן התכווצו כעת ל-11 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker