הין נופל ב-1% מול הדולר והיורו עקב חשש מגירעון סחר ביפן

אסטרטג: "יש נסיגה בתיאבון המשקיעים לסיכונים על רקע המצב באירופה"

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד הלפרן

הין היפני נופל בקרוב ל-1% מול הדולר לרמתו הנמוכה ביותר השנה, ונחלש בשיעור דומה מול היורו, על רקע צפי כי משרד האוצר של יפן ידווח מחר על גירעון שנתי ראשון במאזן הסחר של יפן זה ארבעה עשורים. התחזקות הדולר, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, נרשמת על רקע דעיכה בתיאבון המשקיעים לסיכונים עקב הורדת תחזית הצמיחה העולמית על ידי קרן המטבע, ולאחר שהמגעים בין שרי האוצר של גוש היורו לבין נושיה של יוון לגבי פתרון משבר החוב של המדינה, נקלעו למבוי סתום.

הין נחלש מול מרבית המטבעות המרכזיים בעולם על רקע הורדת תחזית הצמיחה של יפן על ידי הבנק המרכזי של יפן, וציפיות כי משרד האוצר היפני ידווח מחר על גירעון ראשון במאזן הסחר של יפן מאז שנת 1980. הין נחלש ב-0.9% מול הדולר לשער של 77.69 ין לדולר, לאחר שמוקדם יותר כבר נפל לרמה של 77.85 ין לדולר - רמתו הנמוכה ביותר מאז שלהי דצמבר. מול היורו, מאבד הין 1% לשער של 101.21 ין ליורו.

צילום: בלומברג

הדולר נסחר מול היורו כמעט ללא שינוי בשער של 1.3017 דולר ליורו. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.1% לרמה של 79.89 נקודות.

"נראה כי ישנה נסיגה קלה בתיאבון לסיכונים", אמר בריאן קים, אסטרטג מטבע ברויאל בנק אוף סקוטלנד, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "המצב באירופה ממשיך להעיב במידה מסוימת על התיאבון הכללי לסיכונים", הוסיף.

גירעון סחר ראשון של יפן מאז 1980

בעקבות רעש האדמה והצונאמי ההרסניים שפקדו את יפן בחודש מארס, צפוי מחר משרד האוצר היפני לדווח על גירעון במאזן הסחר בדצמבר, גירעון חודשי תשיעי ברציפות, ועל כך שהמדינה רשמה ב-2011 גירעון שנתי ראשון במאזן הסחר מאז שנת 1980.

פרשנים ציינו כי גורמים נוספים תרמו לגירעון, בהם התחזקות הין, המשבר בגוש היורו, התבססות מוגברת על נפט לצרכי אנרגיה עקב סגירת תחנות כוח גרעיניות, ושטפונות בתאילנד במחצית השנייה של 2011 שפגעו במערכי הייצור של חברות יפניות רבות במדינה.

גירעון הסחר הצפוי מסמן תפנית חדה בכלכלה שרשמה באופן מסורתי עודפים גדולים במאזן הסחר. במהלך 50 השנים החולפות היה העודף הממוצע במאזן הסחר השנתי של יפן שווה ערך ל-2.7% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP).

מוקדם יותר היום הוריד הבנק המרכזי של יפן את תחזית הצמיחה הכלכלית של המדינה לשנת התקציב המסתיימת בסוף חודש מארס, מצמיחה של 0.3% לצמיחה שלילית של 0.4%.

הורדת תחזית הצמיחה העולמית

קרן המטבע הבינ"ל (IMF) הורידה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית על רקע הערכות כי כלכלת אירופה תשקע במיתון וכי תירשם האטה בצמיחה של סין ובהודו. הכלכלה הגלובלית צפויה לצמוח השנה ב-3.3% וב-3.9% בשנת 2013, לעומת תחזית קודמת של הקרן מחודש ספטמבר לצמיחה של 4% ו-4.5% בהתאמה, מסרה הקרן.

גוש היורו עלול לשקוע ב"מיתון קל" השנה, ולרשום צמיחה שלילית של 0.5% לעומת תחזית קודמת של הקרן לצמיחה חיובית של 1.1%. הקרן הותירה ללא שינוי את תחזית הצמיחה לכלכלת ארה"ב לשנה הנוכחית ברמה של 1.8%.

"נרשמה הרעה ניכרת בתחזית לטווח הקצר", נכתב בעדכון שפירסמה הקרן לדו"ח התחזית הכלכלית העולמית. "מתחים גוברים בגוש היורו וסימני חולשה במקומות אחרים מאיימים על התאוששות הכלכלה העולמית".

הקרן צופה כי כלכלות מתעוררות בעולם ירשמו השנה צמיחה של 5.4%, לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 6.1%, עקב "הרעה בתנאים החיצוניים, כמו גם האטה בביקוש המקומי בכלכלות מתעוררות מרכזיות", נכתב בדו"ח. הקרן הורידה את תחזית הצמיחה של סין לשנה הנוכחית מ-9% ל-8.2%, ואת תחזית הצמיחה של הודו מ-7.5% ל-7%.

הצמיחה של הכלכלות המפותחות השנה תהיה בשיעור של 1.2% לעומת תחזית קודמת של 1.9%, מסרה קרן המטבע. כלכלת יפן צפויה לצמוח השנה ב-1.7% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 2.3%. באירופה, ההרעה בחריפה ביותר בתחזיות הקרן נרשמה ביחס לאיטליה וספרד. כלכלת איטליה לרשום השנה צמיחה שלילית של 2.2% לעומת תחזית קודמת של הקרן לצמיחה חיובית של 0.3%, ואילו כלכלת ספרד צפויה להתכווץ השנה ב-1.7% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 1.1%.

"הבנק המרכזי של אירופה צריך להמשיך להזרים נזילות ולהישאר מעורב לחלוטין ברכישות אג"ח כדי להבטיח את האמון ביורו", נאמר בדו"ח של קרן המטבע.

משבר במגעים על יוון

שרי האוצר של גוש היורו דחו אתמול הצעה של בעלי האג"ח הפרטיים של יוון להסדר החוב בטענה כי היא אינה מספקת, בשעה שיוון מתקרבת צעד נוסף לחדלות פירעון. בפגישתם בבריסל אמרו השרים כי הם אינם מוכנים לקבל את דרישות בעלי האג"ח לריבית של 4% על האג"ח החדשות, ארוכות הטווח, שהם אמורים לקבל במסגרת ההסדר תמורת אחזקותיהם הקיימות באג"ח של יוון.

הבנקים ומוסדות אחרים המיוצגים על ידי המכון הפיננסי הבינלאומי (IIF) אמרו כי 4% היא הריבית המינימלית שהם מוכנים לקבל אם יסכימו למחוק 50% מאחזקותיהם. יוון אמרה כי היא אינה מוכנה לשלם ריבית של יותר מ-3.5%, ושרי האוצר של גוש היורו תמכו בעמדתה בפגישתם אתמול, עמדה שבה תומכת גם קרן המטבע הבינלאומית.

הסדר החוב של יוון נועד להפחית את עול חובותיה ב-100 מיליארד יורו (129 מיליארד דולר), מה שיצמצם את החוב שלה מ-160% מהתמ"ג כיום ל-120% ב-2020, רמה ששרי האוצר של גוש היורו סבורים כי תציב את יוון על מסלול התאוששות. ואולם המחלוקת בנוגע לריבית מעוררת חששות שמא יוון לא תצליח להגיע להסכם עם הנושים, הסכם אשר מהווה תנאי לקבלת השלב הבא בחבילת החילוץ הראשונה - מה שיביא אותה לחדלות פירעון בחודש מארס. 

דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker