האם אחמדינג'אד משוגע מספיק?

לכאורה אין סכנה לאספקת הנפט, אולם סגירת מוצרי הורמוז תביא לחנק אנרגיה

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

הדבר שהכי מפחיד את הכלכלנים בעולם הוא לא ממשלות בזבזניות, לא אמות מידה קלוקלות ולא מנהיגים חסרי עמוד שדרה. בסקר שהתפרסם אתמול על ידי הפורום הכלכלי העולמי, שבסוף השבוע יתכנס לפסגה השנתית בדאבוס, נמצא כי הכלכלנים מפחדים באופן מיוחד ממשברים גיאו-פוליטיים.

בעברית, אפשר לומר שהדבר שהכי מפחיד אותם זה משוגעים. ולפי התפיסה הרווחת, בטהרן שולטים משוגעים. אנשים שאף אחד לא רוצה שיהיה להם כפתור אדום מתחת לאצבע. אנשים כמו מחמוד אחמדינג'אד.

יכול להיות שהדבר האחרון שאירופה צריכה היתה הוא להסתבך בקטטה עם איראן דווקא עכשיו. הכלכלה העולמית כולה מתנודדת על סף מיתון - סין בהאטה משולבת בחשש מפקיעת בועה; ארה"ב ממשיכה לדשדש באבטלה גבוהה וחובות ענקיים; ואירופה, כולנו יודעים מה עם אירופה - משבר חובות שלא מצליח להיפתר כבר כמעט שנתיים, מיתון, צנע ואבטלה איומה.

הלם נפט - מצב שבו אספקת הנפט העולמית משתבשת ובעקבותיה מזנק מחירו - הוא לכשעצמו גורם מספיק גדול כדי לגרום למשבר כלכלי. בצירוף העובדה שהכלכלה העולמית כבר שקועה עמוק בסדרת משברים בו-זמניים, הגבלה בהיצע הנפט וזינוק במחירו עלולים להוות מכת מחץ שתביא למיתון.

מכיוון שהמערב כבר מחרים במידה רבה את הנפט האיראני, לכאורה אין סכנה לאספקת הנפט. אולם האיום של איראן לסגור את מיצרי הורמוז משמעו שיבוש באספקה של היצואניות הגדולות ביותר בעולם - מדינות המפרץ הפרסי. סגירה של המיצרים תביא לזינוק במחיר הנפט - על כך אין עוררין. אם ניקח את סעודיה, איראן, איחוד נסיכויות המפרץ, כוויית, עיראק, קטאר ועומאן, שכולן מעבירות את הנפט שלהן דרך מיצרי הורמוז, נקבל 28% מכלל תפוקת הנפט העולמית. זהו מספר הרבה יותר משמעותי מ-2% שמספקת לוב, וכשאספקת הנפט מלוב שובשה בקיץ, ליבו של העולם המתועש פסח על פעימה.

הביקוש לנפט אמנם נחלש ברבעון האחרון, לראשונה זה כמה שנים, גם בגלל שהצרכנים בארה"ב קונים מכוניות חסכוניות יותר וגם כי הם נוסעים פחות בגלל כיסיהם המרוקנים, וגם בגלל שההאטה בסין משמעה שפחות עשן יוצא מארובות בתי החרושת, מכבשי הכבישים ואתרי הנדל"ן שלה. אולם גם במצב של נסיגה קלה בביקוש, סגירת הברז הראשי של מיצרי הורמוז תביא לחנק אנרגיה משמעותי ברחבי העולם.

השאלה העיקרית שנשאלת עתה אינה כלכלית, אלא פוליטית: האם איראן אכן תסגור את מיצרי הורמוז. התשובה אינה ודאית, ולא רק בגלל שמשוגעים הם בלתי צפויים. התשובה אינה ודאית, מכיוון שהאמברגו חונק את הכלכלה האיראנית. חסימת מיצרי הורמוז עלולה להסלים לעימות צבאי קשה, שיגרום למצוקה כלכלית קשה באיראן, שתסכן בתורה את משטרו של אחמדינג'אד. האם הוא מספיק משוגע? לאללה הפתרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker