הבנקים באירופה צפויים ללוות סכום שיא מהבנק המרכזי בחודש הבא

אנליסטים מעריכים כי הביקוש להלוואות מוזלות במכרז שיתקיים בפברואר יהיה גדול כמו השיא שנרשם בדצמבר

סוכנויות הידיעות

הבנקים האירופיים, המתקשים לגייס מימון בשווקים והאחד מהשני על רקע משבר החובות באירופה, צפויים לנצל את הלוואות החירום של הבנק המרכזי של אירופה (ECB) במכרז בחודש הבא לפחות בהיקף השיא בו ניצלו הלוואות אלה בדצמבר, בניסיון לשמור על עלויות המימון שלהם ברמות בנות קיימא ולהבטיח את נזילותם.

הבנק המרכזי של אירופהצילום: בלומברג

בחודש שעבר העניק ה-ECB לבנקים האירופיים הלוואות בהיקף שיא של 489 מיליארד יורו ל-3 שנים. אנליסטים מעריכים כי מכרז שני על הלוואות אלה צפוי לזכות בביקוש גבוה לפחות באותה מידה ב-29 בפברואר. כעת, הסטיגמה השלילית של שימוש בהלוואות אלה מתפוגגת, והבנק המרכזי צפוי להרחיב את הגדרת הנכסים שיכולים לשמש את הבנקים כבטוחות תמורת הלוואות אלה. נשיא הבנק המרכזי, מריו דראגי, אמר בשבוע שעבר כי הוא צופה שהביקוש להלוואות יהיה גבוה, אך נמוך מהביקוש בדצמבר.

"אנשים לא מוכנים להעניק הלוואות לבנקים, ולכן ה-ECB מציף את השוק בנזילות. אך זה רק טלאי זמני. ה-ECB קונה זמן עם הלוואות אלה, בתקווה כי המצב ישתפר", אמר האנליסט כרטיסופר וילר מחברת מדיובנקה האיטלקית.

מאז המכרז בדצמבר, בנקים באירופה הנפיקו יותר אג"ח בכורה בלתי מובטחות בהיקף של יותר מ-19.5 מיליארד יורו, לעומת 14.5 מיליארד יורו בין יולי לדצמבר.

הביקוש בדצמבר היה גדול כמעט כפליים מתחזיות כלכלנים ואנליסטים לפני ביצוע המכרז. מחצית מההלוואות ניטלו על ידי בנקים איטלקיים וספרדיים, להערכת מורגן סטנלי. אוניקרדיט האיטלקי היה הלווה הגדול ביותר באותו מכרז, להערכת מורגן סטנלי, ונטל הלוואה בהיקף 12.5 מיליארד יורו. גם הבנקים הגדולים בצרפת לקחו חלק במכרז, וגם רויאל בנק אוף סקוטלנד הבריטי.

מריו דראגי, נשיא הבנק המרכזי של אירופהצילום: בלומברג

הבנק המרכזי של אירופה מציף את מערכת הבנקאות בכסף זול, בניסיון להימנע ממחנק אשראי. פוליטיקאים, בהם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, קוראים לבנקים לנצל את ההלוואות שמעניק הבנק המרכזי, הניתנות בריבית נמוכה של 1%, על מנת לרכוש אג"ח ממשלתיות בעלות תשואות גבוהות יותר, ולהקל את מחנק המימון של ממשלות דרום אירופה.

צרפת וגרמניה צפויות לקרוא היום להקלת דרישות ההון מהבנקים בעולם, על מנת למנוע מצב בו הבנקים יחששו ממתן הלוואות לחברות ולצרכנים על מנת לשמור על רמת נזילות מספקת. שר האוצר הגרמני, וולפגנג שויבלה, ושר האוצר הצרפתי פרנסואה ברואן, צפויים לקרוא להחלת יחס מיוחד על בנקים המחזיקים בחברות ביטוח, לפי מסמך משותף שהגיע לידי "פייננשל טיימס". השניים יבקשו גם להקל חלק מדרישות ההון במסגרת תקנות באזל 3, לפי העיתון, ולדחות את יישום המועד האחרון לפרסום רמות המינוף של הבנקים ב-3 שנים.

במקביל, איטליה וספרד קוראות להגדלת קרן החילוץ האירופית ולהגברת התמריצים המוניטריים של הבנק המרכזי - בניגוד לעמדת גרמניה. ראש ממשלת איטליה, מריו מונטי, אמר בפגישה עם קאנצלרית גרמניה כי כי יש להגדיל את מנגנון היציבות האירופי החדש (ESM) לסך של טריליון דולר, כפול מהיקפו הנוכחי, על מנת להשיב את אמון המשקיעים לאירופה, לפי "טלגרף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker