המחאה ברשת הביאה להקפאת הצעות חוק בארה"ב נגד פיראטיות

לאחר החשכת אלפי אתרי אינטרנט נדחתה ההצבעה המתוכננת בסנאט; הדיון בבית הנבחרים הוקפא

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הקונגרס בארה"ב הקפיא את הדיון בהצעות חוק שנויות במחלוקת למניעת פיראטיות ברשת, בעקבות גל המחאה שגררו הצעות החוק ברחבי האינטרנט, אשר כלל השבוע בין השאר את החשכת אתר ויקיפדיה למשך יממה, והסתרת הלוגו של גוגל, בדומה לאופן שבו מצונזר תוכן, באתר מנוע החיפוש הפופולרי ביותר ברשת.

מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד, הודיע היום על דחיית ההצבעה על הצעת החוק להגנה על כתובות אינטרנט (Protect IP Act - PIPA) שהיתה מתוכננת ליום שלישי. "לאור האירועים האחרונים, החלטתי לדחות את ההצבעה המתוכננת ביום שלישי על הצעת החוק PIPA", אמר ריד בהודעה שפירסם היום.

בה בעת, יו"ר ועדת המשפט של בית הנבחרים, למאר סמית, אמר כי הוועדה לא תדון
הצעת החוק לעצירת פיראטיות ברשת (SOPA - Stop Online Piracy Act) עד אשר תושג פרשה לגביה. "שמעתי את הביקורת ואני מתייחס ברציפות לחששות שהם העלו לגבי הצעת החוק שנועדה לפתור את הבעיה של פיראטיות מקוונת", אמר למאר, המשתייך למפלגה הרפובליקאית. "ברור שאנחנו צריכים לבחון מחדש את הגישה שלנו כדי לבדוק מה הדרך הובה ביותר להתמודד עם הבעיה של גנבים זרים שגונבים ומוכרים המצאות ומוצרים אמריקאים", הוסיף.

ההחלטה על הקפאת הצעות החוק באה לאחר שאתר ויקיפדיה ואלפי אתרי אינטרנט נוספים הוחשכו השבוע למשך יממה במחאה על החוקים המתוכננים. גוגל, בעלת מנוע החיפוש הפופולרי בעולם הביעה את התנגדותה לחוק שלשום על ידי צביעת לוגו החברה בעמוד החיפוש בארה"ב בשחור, וקישור לאתר המסביר כיצד החוק עלול להביא לצנזורה ולפגוע בצמיחה הכלכלית של ארה"ב. ויקיפדיה, אתר האנציקלופדיה האינטרנטית החופשית נעלה את הגרסה האנגלית למשתמשים ל-24 שעות ובמקומו הפיצה דף הסבר על חשיבות המהלך למניעת החוק..

בעקבות המחאה ברשת, הודיעו אתמול שישה מתוך כ-40 חברי קונגרס שתמכו בהצעת החוק, על משיכת תמיכתם בו. בין חברי הקונגרס שנסוגו אתמול מתמיכתם נמנים חברי הסנאט הרפובליקאים מרקו רוביו, ורוי בלנט, חבר הסנאט הדמוקרטי בן קרדין ועוד שלושה חברי קונגרס רפובליקאים.

הצעות החוק שעל הקפאתן הוחלט היום היו אחת הדוגמאות הנדירות להצעות חוק שזכו לתמיכתן של שתי המפלגות הגדולות בקונגרס. יוזמי ומקדמי הצעת החוק היו בעיקרן חברות מדיה גדולות וותיקות שבבעלותן אולפני סרטי קולנוע ותחנות טלוויזיה, הטוענות כי זמינות התוכן שלהן באינטרנט פוגעת ברווחיהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker