המגעים להסדר שיחתוך 70% מחובות יוון נמשכו היום בהצלחה

סימנים לגיבוש הסכם שבו יקבלו הנושים אג"ח עם ריבית של יותר מ-4% אך יעניקו ליוון תקופת חסד של 10 שנים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
סוכנויות הידיעות

המגעים להסדר חובותיה של יוון מול נושיה הפרטיים נמשכו בהצלחה ביום שבת, לפי משתתפים בפגישות, לפי דיווח בלומברג. במסגרת ההסכם המתגבש צפויים בעלי האג"ח להסכים להפחתת 70% מחובות יוון והחלפת האג"ח שבידיהם באג"ח חדשות. צרלס דלארה, מנהל המכון למימון בינלאומי מוושינגטון דיווח באימייל מהפגישה כי "המרכיבים להסכם חסר תקדים מתחילים להתגבש".

ההסכם בין ממשלת יוון לנושיה הפרטיים צפוי לכלול תספורת של עד 70% לבעלי האג"ח הפרטיים, ריבית ממוצעת של יותר מ-4% על האג"ח החדשות שאליהן יומרו האג"ח הקיימות, ותקופת חסד (Grace Period) של כ-10 שנים על הקרן.

לפי הדיווח, הנושים קרובים להסכים לתספורת של 65%-70% משווי האג"ח במסגרת ההסכם להמרת האג"ח הקיימות באג"ח חדשות עם ריבית (קופון) ממוצעת של 4%-4.2%. עם זאת, תנאי הריבית טרם סוכמו באופן סופי, והמגעים על כך נמשכים, אמר המקור לדאו ג'ונס.

לוקאס פפדמוסצילום: אי–פי

מוקדם יותר היום דיווח הבלוג דילבוק של "ניו יורק טיימס" כי יוון ונושיה הפרטיים התקרבו אתמול להשלמת הסכם לגבי התספורת שיספגו, אשר יסלול את הדרך להמשך קבלת החילוץ וימנע מיוון להגיע לשמיטת חובות בחודש מארס.

המגעים הממושכים החלו באתונה ביום רביעי בין צ'רלס דלארה מהמוסד למימון בינלאומי (IIF), הגוף המייצג את מחזיקי האג"ח, לבין ההנהגה הפוליטית של יוון, לאחר שנפסקו בשבוע שעבר בשל אי הסכמה לגבי הריביות על האג"ח החדשות. אולם כעת מסתמנת פשרה בין הצדדים, לפיה האג"ח הנוכחיות יוחלפו באג"ח לפירעון מאוחר יותר בריבית של פחות מ-4%, דיווח דילבוק.

אם אכן יגיעו הצדדים להסכם על ריבית של פחות מ-4%, מדובר בפריצת דרך משמעותית עבור יוון, היות שהנושים התעקשו על ריבית גבוהה מ-4%, שלדבריהם נועדה לפצות אותם על תספורת של 50% שהם סופגים על האג"ח. ריבית נמוכה, טענו הנושים, תעניש את המשקיעים יותר מדי וכבר לא ניתן יהיה להגדיר את ההסכם כ"הסכם מרצון" - מה שבאירופה חששו שיוביל לבריחת משקיעים מאג"ח של מדינות מוכות חוב אחרות באירופה, כמו למשל פורטוגל.

הסדר החוב עם הנושים הוא תנאי מקדים לכך שיוון תקבל את השלב הבא בחבילת הסיוע הראשונה של קרן המטבע הבינלאומית והאיחוד האירופי, בסך 30 מיליארד יורו, אשר יסייע לה להימנע מחדלות פירעון במארס. ההסכם צפוי להוריד 100 מיליארד יורו מעול חובותיה של יוון, אשר כיום הוא בשיעור של יותר מ-140% מהתמ"ג שלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker