הנושים של יוון מאיימים להגיש תביעה בבית הדין האירופי

מספר קרנות גידור המחזיקות באג"ח של יוון שוקלות להגיש תביעה נגד הממשלה בבית הדין לזכויות אזרח של האיחוד האירופי, בגין "הפרת זכויות קניין"; הממשל היווני מחריף את הטון: "הנושים יהיו חייבים לקבל כל הצעה שנגיש להם"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מספר קרנות גידור, המהוות חלק מהנושים הפרטיים של יוון, מאיימות לתבוע אותה בבית הדין האירופי לזכויות האזרח בגין הפרת זכויות של בעלי אג"ח, אם יוון תנסה לכפות על נושיה הסכם תספורת.

הרעיון גובש במהלך שיחות של ראשי קרנות הגידור עם עורכי דין, לאחר שהתברר כי יוון שוקלת להעביר חוק שיחייב את כל מחזיקי האג"ח הפרטיים שלה לספוג הפסדים, להוציא את הבנק המרכזי האירופי (ECB), שמחזיק באיגרות חוב ממשלתיות של יוון בהיקף של כ-50 מיליארד יורו.

משפטנים סבורים כי למשקיעים המאיימים בתביעה יש לגיטימציה משום שאם יוון מחליטה לשנות את תנאי האג"ח שלה, כך שבעלי האג"ח יקבלו פחות מכפי שסוכם, הדבר עשוי להיתפס כהפרה של זכות הקניין, ובאירופה, זכות הקניין היא חלק מזכויות האזרח.

הצורך של ממשלת יוון בחתימה על הסדר אג"ח מול נושיה מהווה תנאי קריטי בקבלת חבילת הסיוע הקרובה, בסך 130 מיליארד יורו, מקרן המטבע הבינלאומית והאיחוד האירופי. יוון שואפת לקצץ בחוב הלאומי שלה בכ-100 מיליארד יורו באמצעות חיוב הנושים הפרטיים לקבל על עצמם הפסד של 50% באג"ח, בתמורה לאיגרות חוב חדשות שהם יקבלו כפיצוי.

על פי פקיד בכיר בממשלה המעורב במגעים עם הנושים, יוון תציג להם הצעה שבה האג"ח הנוכחיות יוחלפו באג"ח לפרעון מאוחר יותר, וכנראה בריבית גבוהה יותר, והם, לדבריו, ייאלצו לקבל את ההצעה, בין אם הם מעוניינים בכך או לא.

"זוהי שעת האמת עבורנו. פג תוקפו של הזמן שבו היינו נחמדים", אמר הפקיד, שעליו נאסר לדבר בפומבי. "החבר'ה האלה פשוט יהיו חייבים לקבל כל דבר".

הנושים הפרטיים של יוון הזהירו השבוע את ממשלתו של לוקאס פפדמוס כי היא חייבת להביא לפריצת דרך במגעים בין הצדדים אם ברצונה להימנע מחדלות פירעון, ומתחו ביקורת על דרישות "לא הגיוניות" מצד המלווים הבינלאומיים – קרן המטבע הבינ"ל, האיחוד האירופי והבנק המרכזי של אירופה.

"יש צורך דחוף בהסכם על מנת להשיב אלמנט של יציבות לכלכלת יוון", אמר צ'רלס דלארה, ראש המכון למימון בינלאומי (IIF), המייצג את הבנקים הנושים של יוון. דלארה הוסיף כי הבנקים היו "מאוד מופתעים" לגבי ריביות "לא הגיוניות" שהוצעו להם.

המשא ומתן בין ממשלת יוון לבין נושיה התמוטט ביום שישי לאחר שהבנקים והממשלה לא הצליחו להגיע להסכם לגבי היקף ה"תספורת" שבעלי האג"ח יאלצו לספוג, והגדיל בכך את הסיכויים לכך שממשלת יוון תגיע לחדלות פירעון ותהפוך בכך לכלכלה המפותחת הראשונה זה למעלה מ-60 שנה אשר שומטת את חובותיה, ולראשונה מעולם בגוש היורו.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker