יצרנית האלכוהול הגדולה בעולם מקבלת הקלה של 2.7 מיליארד ד' מארה"ב

"מס הרום" נועד לעודד השקעה כלכלית באיי הבתולה ופוארטו ריקו, אך חלק גדול ממנו הגיע לכיסה של דיאג'יו

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

דיאג'יו, חברת המשקאות האלכוהוליים הגדולה בעולם, נהנית מסובסידיה בסך 2.7 מיליארד דולר מאיי הבתולה של ארה"ב, בין היתר הודות להקלת מס שמעביר הקונגרס מדי שנה, כמעט ללא דיון. אף שהקונגרס האמריקאי מביע תמימות דעים כי יש לצמצם את הגירעון בתקציב האמריקאי, אף אחד אינו צפוי להעלות לדיון הקלות מס בסך למעלה מ-30 מיליארד דולר לחברות ענק, מדיאג'יו, ועד למנהלי מסלולי מרוצי נאסקאר ולבנקים הגדולים בארה"ב.

"הביקורת שלנו עברה לטייס אוטומטי - ברגע שמצליחים לזכות בסובסידיה הנחשקת, אפשר לתפוס על זה טרמפ מדי שנה", אומר סטיב אליס, סגן נשיא בארגון העל-מפלגתי Taxpayers for Common Sense, העוקב אחר הוצאות הממשל. מגוון הקלות מס, מהטבה לשם מחקר ופיתוח ממנה נהנות מרבית החברות הגדולות בארה"ב, ועד להקלה ספיציפית לבעלי מסלולי מרוצי מכוניות, מחודשות מדי שנה בקונגרס, בתמיכת שני הצדדים הפוליטיים. אך למרות הקריאות הרועשות של תנועת מסיבת התה לצמצום הוצאות הממשל, הסיכוי כי מישהו ישים קץ לסובסידיות אלה קלוש בשנת בחירות.

"פוליטיקאים לא רוצים להפנות אל עצמם את חיצי הזעם", אומר הסנאטור הרפובליקאי טום קובורן, המבקר תכופות את הקלות המס המיוחדות. לדבריו, מדובר בסימפטום של בעיה גדולה בהרבה – חוקי מס מורכבים שצריך לכתוב מחדש. המחוקקים החלו להניח את היסודות למערכת מס חדשה, אך אף אחד אינו חושב שחקיקה כזו תעבור השנה. לדברי אחד מאנשי צוותו של מחוקק בכיר בדיוני המס, "הגישה היא, בואו נחכה לרפורמה במערכת המס על מנת להתמודד עם כל הקלה קטנה". הפעם הקודמת בה מחוקקים עדכנו את מערכת המיסוי בארה"ב הייתה ב-1986, תחת ממשל רונלד רייגן, שהבהיר כי רפורמה זו היא בעדיפות עליונה.

הסיפור של דיאג'יו מדגיש את ההשלכות הבלתי מתוכננות של מדיניות מס שנמצאת על טייס אוטומטי. כאשר הקונגרס אישר חבילה של הקלות מס כמעט ללא דיון, הוא עשה זאת במסגרת חקיקה שלאחר המשבר הפיננסי, שהעניקה מיליארדי דולרים לבנקים וליצרניות המכוניות בשיאו של המיתון.

החבילה כללה גם סובסידיה שנתית לפוארטו ריקו ולאיי הבתולה, שנועדה לעודד פיתוח כלכלי. שני אזורים אלה תלויים כלכלית בייצור רום, בו שולטות 3 חברות גדולות, דיאג'יו - יצרנית רום קפטן מורגן- פורצ'ן ברנדס – יצרנית רום קרוזן - ובקרדי. עד לפני כמה שנים, ממשלות האי העניקו כ-6% מהסובסידיה ליצרניות רום. ב-2008, הגידלו איי הבתולה שיעור זה לכמעט 50%, בעסקה עם דיאג'יו להקמת מפעל ייצור גדול.

כאשר הקונגרס אישר את הארכת הסובסידיות לאי, הוא למעשה סייע במימון הסכם ל-30 שנה לסובסידיה בסך 2.7 מיליארד דולר של איי הבתולה עם דיאג'יו, שנועדה להעביר את ייצור קפטן מורגן מפוארטו ריקו לאיי הבתולה, לדברי אליס, "זה למעשה פשוט עוזר לדיאג'יו", הוסיף. דוברת מטעם דיאג'יו אומרת כי ההסכם עם איי הבתולה נפרד מהסובסידיה, וכי אישור הקונגרס אך ורק הגדיל את שווי העסקה באמצעות אישור הגדלת הסובסידיה. אך כמה מחוקקים טענו כי לא ידעו על העסקה, ויצרניות משקאות אמריקאיות יצאו נגד הסובסידיה. הקלת מס זו, המכונה "הקלת מס הרום", עלתה למשלמי המסים 262 מיליון דולר בשנתיים האחרונות בהן חודשה.

צילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker