צרפת חוטפת סטירה - אבל קנטור נשאר אופטימי

ראש המחקר העולמי בברקליס קפיטל מאמין ששוק המניות האמריקאי יכול להפתיע לטובה, ושבשוק האג"ח הקונצרניות יש שלל הזדמנויות אף שהכלכלה עוד לא ממש מתאוששת; על "לכבוש את וול סטריט" הוא אומר - "כשיש אבטלה וצורך לקצץ ברווחה, זה מוליד מחאה"

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

בתחילת השבוע שעבר עוד נראה היה שהשנה נפתחה ברגל ימין. ממשלת ארה"ב דיווחה על ירידה מפתיעה באבטלה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת ניקולא סרקוזי יצאו בהודעות הרגעה ובהבטחות לאירופה טובה יותר, והבורסות בעולם רשמו עליות.

אלא שביום שישי זיעזעה סוכנות דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) את המשקיעים בעולם כשהורידה את דירוג האשראי של צרפת ושל עוד 8 מדיניות בגוש היורו. הורדת הדירוג הזכירה למי שהספיק לשכוח שמרבית הכלכלנים חוזים האטה ואף מיתון באירופה ובארה"ב ונסיגה חדה של הצמיחה העולמית השנה.

ואולם ממקום מושבו בניו יורק מצליח לארי קנטור, ראש מחלקת המחקר העולמי של ברקליס קפיטל, להישאר אופטימי למדי. ביום שבו ההפקדות של בנקים מסחריים באירופה אצל הבנק המרכזי הגיעו לשיא של 482 מיליארד יורו - סימן לפסימיות וחשש ממשבר בנקאי - שלל קנטור, שישתתף ב-24.1 בכנס ההעשרה השנתי שברקליס קפיטל בישראל עורך ללקוחותיו, את האפשרות שאירוע נוסח קריסת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס יתרחש באירופה.

"אנחנו לא חושבים שהמצב באירופה יגיע לכדי כך", אומר קנטור. "אנשים ממעיטים בערכו של המהלך של הבנק המרכזי, שהעניק לבנקים המסחריים קו אשראי לשלוש שנים, שהוא בלתי מוגבל. היתה היענות עצומה לכך, וזה הקל במידה ניכרת את מחנק האשראי באירופה. האירופאים גם הקלו בחוקי הערבונות, כך שקל להשיג את האשראי הזה.

"הבנקים המסחריים באירופה לוו כמעט 500 מיליארד יורו. חלקם לוו בהיקף שמאפשר להם לפדות את כל פירעונות האג"ח שלהם השנה. הריבית הקצרה ירדה ב-0.2%-0.3% חלק מהירידה הזו נבע מהזרקת הנזילות העצומה הזו.

"שרי האוצר וראשי בנקים כבר פיתחו מנגנונים במשבר הקודם, של 2008, להתמודדות עם מחנק אשראי. בנוסף, הבנקים בארה"ב לא חשופים כמעט לאג"ח אירופיות - כך שהשאלות לגבי המאזנים באירופה אינן תקפות לארה"ב. אני לא חושב שנחזה שוב באירוע נוסח קריסת ליהמן ברדרס".

האם לא מדובר במעגל שבו הבנק המרכזי מממן את הבנקים המסחריים שמממנים את הממשלות, שמשתמשות בתורן בבנק המרכזי כדי לממן את הבנקים המסחריים, וחוזר חלילה?

"אני לא חושב שזה נכון. זה לא כמו משרד אוצר שמלווה כסף. הסיבה לכך היא שלבנקים המרכזיים יש יכולת ליצור כסף. אמנם הדפסת כסף עלולה ליצור אינפלציה, אבל כרגע יש לחצים דפלציוניים באירופה.

"היסטורית, היציאה ממשברי בנקים תמיד היתה באמצעות קניית זמן - הפחתת לחץ הנזילות, הלוואת כסף לבנקים. זה מה שארה"ב עשתה ב-2008 - אחרת הבנקים היו מתמוטטים, ופגיעת המשבר בכלכלה היתה קשה יותר".

"אין פתרון קסם לאירופה"

האם דו"ח התעסוקה האחרון שפורסם בארה"ב, בתחילת ינואר, שהראה ירידה באבטלה, עשוי להוביל לראלי מניות בארה"ב?

"בניגוד לתחזיות של רבים לפני שלושה-ארבעה חודשים, שלפיהן נשקע במיתון חוזר, נראה שהצמיחה אפילו מואצת. ברבעון הרביעי היא תהיה גבוהה מ-3%. זה טוב לרווחי החברות. כשמוסיפים לכך את העובדה שהמכפילים נמוכים, מקבלים סיכוי טוב להפתעה חיובית בשוק המניות (אפסייד).

"מצד שני, בנקודה מסוימת יצטרכו לקצץ בהוצאות ולהעלות מסים כדי לפתור את בעיית הגירעון. בשנת בחירות יש גם אי ודאות רבה. התנודתיות תמשיך להיות גבוהה ולהגביל את העליות, אך מדובר בחדשות טובות לשוק המניות האמריקאי. העובדה שהצמיחה צצה מחדש תומכת בסברה הזאת.

האם הבריחה מסיכונים תימשך?

"אם הייתי צריך לחזות מה יקרה, הייתי אומר שאנשים ימשיכו להתרחק מסיכונים, אם כי פחות. אנשים שצברו כסף מזומן ועומדים בצד יחששו להחמיץ ראלי בשוק המניות.

"מצד אחד, אין פתרון קסם למשבר באירופה. תהיה התקדמות, אבל גם יהיו הרבה נסיגות. לא תהיה בשווקים המפותחים צמיחה חזקה ויציבה בקרוב. אפילו בארה"ב לא תהיה צמיחה של יותר מ-3% לאורך זמן. גם בשווקים המתעוררים יש האטה כללית, אם כי הם יחמקו ממיתון. סין לא תוכל להמשיך בצמיחה דו-ספרתית כמו בשנים האחרונות. מצד שני, בהתחשב בעובדה שיש הקלה במחנק האשראי באירופה, המצב טוב יותר ממה שאנשים מצפים".

ואילו הזדמנויות יש באקלים כזה של ריבית נמוכה?

"מלבד שוק המניות האמריקאי שהזכרנו, אני חושב שיש הזדמנות באג"ח הקונצרניות בדירוג גבוה בארה"ב. אחד הדברים שלא זוכים להבלטה הוא בריאותו המדהימה של המגזר התאגידי בארה"ב.

"לעומת המגזר הממשלתי, שהמאזן שלו במצב נורא והמגזר הביתי שמשתפר לאטו, המגזר התאגידי מעולם לא נראה טוב יותר: רמות חוב נמוכות, רמות רווחיות גבוהות. המאזנים שלהם נראים בריאים להפליא, והמרווחים - כלומר ההפרשים בתשואות לעומת האג"ח הממשלתיות - גדלו".

לא מופתע מהמחאה

האם למחאה החברתית, לתנועת לכבוש את וול סטריט, תהיה השפעה על הכלכלה?

"המחאה היא לדעתי אינדיקטור מאחר - כלומר סימן למה שהיה לפני כן - האבטלה הגבוהה ביותר שהיתה זה 20-30 שנה. קשה יותר לצעירים להשיג עבודה. עברנו משבר פיננסי גדול ואנחנו סובלים מגירעון תקציבי גדול, שידרוש קיצוץ ברווחה. כשיש אבטלה גבוהה, ויש צורך לקצץ ברווחה, זה מוליד מחאה. זה משקף מצב, לא משפיע עליו.

"מאז שהחלה המחאה, הצמיחה השתפרה. אני חייב לציין שמבחינה מספרית המחאה לא היתה רחבה ונפוצה כל כך. אני לא מודע לכמה היא נפוצה בישראל, אבל בארה"ב מדובר במספר קטן של אנשים. גדלתי בתקופת המחאה נגד מלחמת וייטנאם. ההפגנות אז היו נפוצות ורחבות. השתתפתי במצעד בוושינגטון שבו היו מאות אלפי אנשים. תנועת זכויות האזרח זכתה להרבה יותר תהודה. אני לא מופתע מהמחאה בארה"ב כיום, אבל היא קטנה ופחות אלימה מהמחאה של שנות ה-60".

אתה חושב שהמחאה תגווע ככל שהכלכלה תתאושש? "אני לא בטוח שהמחאה תגווע. עד שבשוק הדיור לא תהיה התאוששות חזקה, האבטלה תמשיך להיות גבוהה, להערכתי לפחות בשנתיים-שלוש הבאות, ונמשיך לראות תנועת מחאה".

"בניו יורק, זה מעניין, זה דעך קצת. הם לא בפארק. לא הייתי מופתע לראות המשך של המחאה. אף שהכלכלה משתפרת, היא לא השתפרה מספיק כדי להרגיע את הרגשות שמניעים את המחאה. עוד לא הזכרתי שאי השוויון בהכנסה מוסיף דלק למדורה. זה לא טוב לקדמה חברתית ושביעות רצון שמעטים למעלה מרוויחים הרבה יותר מהרבים למטה".

לארי קנטור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker