"יוון עלולה לגמור כמו זימבאבווה"

הכלכלן הראשי של קרן גידור בריטית מזהיר כי יציאת יוון מגוש היורו עלולה להביא להיפר אינפלציה ולדרדר את המדינה לקטסטרופה חברתית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"אם יוון תצא מגוש היורו זה יהיה גרוע יותר מקטסטרופה, ועלול לדרדר את המדינה לתסיסה חברתית אלימה והיפר אינפלציה כמו בזימבאבווה". אלה הן רק חלק מהתחזיות האפוקליפטיות שפירסם הכלכלן הראשי של קרן הגידור טוסקאפנד היושבת בלונדון.

במברק ששיגר ללקוחות הקרן כתב סאבאס סאבורי, שגדל ביוון, כי השקה של מטבע מקומי חדש במקרה של יציאה מגוש היורו תהיה בלתי אפשרית עבור יוון, ודחייתו תוביל ל"משיכה היסטרית של כסף מהבנקים", שתגרום ליוונים להתגעגע לזמנים הנוכחיים.

"המילה 'קטסטרופה' אינה חמורה דיו לתאר את מה שיקרה", כתב סאבורי. "אלה המדמיינים יציבות בעידן שלאחר היורו, פשוט אינם מבינים את ההשלכות - הכלכליות, החברתיות והפוליטיות - של תרחיש שכזה.

סאבורי צופה מספר בעיות ליוון, החל מהיפר אינפלציה, קושי עצום של הממשלה לגייס כסף בשווקים והגירה שלילית של כל מי שיוכל לעזוב את המדינה, יחד עם ההון שלו.

"אינפלציה ביוון עלולה לזנק לרמות שמזכירות את מה שהתרחש בזימבאבווה", מדינה שסבלה מאינפלציה קיצונית שהגיעה עד מיליון אחוז, ובעקבותיה בוטל ב-2009 המטבע המקומי. "לא יהיה זה משולל יסוד לשער שתרחיש שבו יוון אינה בגוש היורו תביא, במקרה הגרוע לעליית גורמים קיצוניים לשלטון, ובמקרה הטוב הפיכה צבאית".

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker