גלובל פרופרטי גייד: הנדל"ן בישראל מועד לנחיתה קשה

לפי סקירת אתר הנדל"ן, חוסר בדיור בר השגה והסביבה הפוליטית הלא יציבה יביאו לירידה בביקוש ולהאטה בשוק

סיון פינגולד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

למרות שתי הורדות הריבית, שוק הנדל"ן בישראל בדרך לנחיתה קשה, לפי האתר "גלובל פרופרטי גייד" בסקירת שוק הנדל"ן הישראלי. "מחירי הנדל"ן בישראל עלו במהירות בשנים האחרונות בעקבות שיעורי ריבית נמוכים ולמרות ההאטה הגלובלית", נכתב בסקירה, "מחירי הדירות צפויים להמשיך לסגת בחודשים הקרובים ופעילות הבנייה להצטמצם באופן ניכר".

שיעור צמיחת הכלכלה הישראלית, צנח מ-7.2% ברבעון הרביעי של 2007 ל-3.4% ברבעון השלישי של 2011, על רקע ירידה בביקוש. כותבי הדו"ח מציינים בכל זאת, כי כלכלת ישראל חזקה מיסודה והצליחה לעמוד בגבורה, בזמן המשבר הפיננסי בעולם.

בשנת 2008 צמחה הכלכלה ב-4%, בשנת 2009 ב-0.8%, ב-2010 ב-4.85% ולפי הערכות תרשום צמיחה של 4.8% ב-2011. למרות נתונים אלה, כותבי הדו"ח מציינים את צפי ארגון OECD, לפיו צפויה כלכלת ישראל לרשום האטה ב-2012.

הדו"ח מציין מאפיינים בולטים של שוק הנדל"ן הישראלי, ביניהם בועת נדל"ן שנבעה מ-3 סיבות עיקריות: הורדת הריבית על ידי בנק ישראל, פעילות ענפה של קבוצות רכישה ומחסור בהיצע דירות. גורם נוסף שמציין הדו"ח, הוא מחסור בדיור בר השגה, שוק משכנתאות קטן למרות ירידה בריבית המשכנתאות, עלייה בשכר הדירה וירידה בשיעור בעלי הבתים.

מאפיין נוסף של השוק, הוא סביבה פוליטית לא יציבה המערערת לעיתים קרובות את המציאות הפוליטית במדינה ועל כן פוגעת בבטחון הצרכנים והמשקיעים ומשפיעה על היצע וביקוש בתחום הנדל"ן.

הדו"ח מפרט את האירועים הרבים שחוותה ישראל ותרמו לחוסר היציבות הפוליטית ומאפיין את שוק הנדל"ן בתל אביב, המושפע ביותר מכך. לדוגמה, מציינים בסקירה כי מחירי הנדל"ן בתל אביב נפלו ב-12.6% בין הרבעון הראשון לרביעי בשנת 2006, בתקופת מלחמת לבנון השנייה. לעומת זאת, באזור הדרום נרשמה עלייה של 8.9% במחירי הדירות באותה התקופה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker