ישראל ירדה למקום 48 במדד החופש הכלכלי - מתחת לירדן

ישראל זכתה לציון של 67.8 נקודות במדד, אשר מעריך את החופש הכלכלי לפי משתנים כמו שלטון החוק, יעילות הרגולטורים, הוצאות הממשלה ופתיחות השווקים

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה
רונית דומקה

הונג קונג היא הכלכלה החופשית ביותר בעולם, כך עולה ממדד החופש הכלכלי של קרן הריטג' ו"וול סטריט ג'ורנל", אשר פורסם היום. ישראל דורגה במקום ה-48, לעומת המקום ה-43 שבו דורגה בשנה שעברה. אחרי הונג קונג דורגה במקום השני סינגפור, ואחריה אוסטרליה, ניו זילנד ושווייץ.

המדד, אשר מעריך את החופש הכלכלי של מדינות לפי שלטון החוק, יעילות הרגולטורים, הוצאות הממשלה ופתיחות השווקים, העניק לישראל 67.8 נקודות, לעומת הממוצע העולמי, שהוא 59.5 נקודות. "התחרותיות הכלכלית של ישראל מעוגנת בהגנה חזקה על זכויות קניין ורמות נמוכות יחסית של שחיתות, אשר סייעו לצמיחתה הכלכלית לטווח ארוך", נכתב בדו"ח של הריטג'', אשר ידוע כמכון בעל נטיה שמרנית. "יש עדיין מקום לשיפור בניהול כספי הציבור, היות שהכבוד לעיקרון של התערבות מוגבלת של הממשלה נשחק בשנים האחרונות".

בדירוג, אשר כולל 179 מדינות, נמצאת ישראל בקטגוריית המדינות ה"חופשיות במידה מתונה", שבה נמצאות גם ספרד, נורווגיה ובלגיה. עם זאת, הדירוג של ישראל נמוך, למשל, מזה של ירדן, אשר נמצאת במקום ה-32.

הדו"ח ציין כי "למרות האווירה הכלכלית העולמית המאתגרת, כלכלת ישראל נמצאת על מסלול ההתאוששות. עם בסיס יצרני מגוון ורפורמות מבניות מתמשכות, הצמיחה הממוצעת היתה קרובה ל-4% בחמש השנים האחרונות. הפתיחות לסחר בינלאומי תומכת בצמיחת הייצור, והרפורמות הגבירו את יעילות הרגולטורים".

עורכי המדד ציינו כי החופש הכלכלי העולמי נחלש במהלך השנה האחרונה בכל העולם. "רוב הירידה היתה בשל עלייה בהוצאות הממשלות ברחבי העולם", אמר אדווין פוילנר, נשיא הריטג'. "ממשלות הצדיקו את ההוצאות האלה כחיוניות לעידוד הצמיחה הכלכלית, אך הן לא עזרו. אנחנו חושבים שהגיע הזמן לתת לשוק הזדמנות להראות מה הוא יכול לעשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker