שחורים ופרופסורים החוצה

חוק המסתננים מדגיש את המאבק על זהותנו

דפנה מאור
דפנה מאור

התיקון לחוק המסתננים, שיאפשר למדינת ישראל לעצור למשך 3 שנים פליטים ומבקשי עבודה, מאיר באור צורב וכואב כמה מהבעיות המהותיות ביותר שעומדות בפני החברה הישראלית כיום.

הבעיה הראשונה, היא בעיה מעשית ואמיתית שיש לישראל בהתמודדות עם מהגרי העבודה והפליטים. את הבעיה הזו ישראל ייצרה במו ידיה, במו מדיניותה הממשלתית. מקבלנים אינטרסנטים שהשפיעו על מקבלי החלטות לאפשר להם ליבא עובדים לעבודות נמוכות כישורים שאינם מבוקשות, ועד גזירות חסרות הגיון של גירוש.

קחו לדוגמה את הכלל המחייב, להחליף עובד סיעודי למטופל שלו מדי תקופה, כדי למנוע השתקעות - הכלל הזה יוצר מצב שבו העובד המוחלף נשאר בישראל, וממשיך לעבוד באופן חוקי או בלתי חוקי, בשעה שעובד חדש נכנס ומגדיל את מצבת מהגרי העבודה. הגדלת מכסות עובדים שבאים מחו"ל מתבצעת ביד אחת, בעוד היד השנייה רודפת עובדים שיובאו ואז הוסרה חותמת כשרותם ביד השנייה. עכשיו אנחנו "תקועים" עם מאות אלפי "ישראלים חדשים" שהולכים לבתי ספר, מדברים עברית, ואפילו משרתים בצבא - ואין להם מעמד חוקי בכלל.

כל כך אנחנו מפחדים מזרים, שחס וחלילה ישתקעו בקירבנו וישקצו את תרבותנו, שאפילו דוקטורנטים שמגיעים מחו"ל במספרים צנועים ללמוד באוניברסיטאות כאן נרדפים ומועמדים לגירוש, כפי שפירסם היום עיתון "הארץ", בדוגמה לאבסורד הקיצוני אליו הגענו.

פרופסור אחד, שהיגר לאירופה בגלל מחסור בתקנים באוניברסיטאות בישראל, אמר לי את זה ללא כחל ושרק: ישראל מייבאת עובדים בעלי השכלה וכישורים נמוכים ומייצאת את המדענים והחוקרים. הממשלה פה (אחת ממדינות האיחוד האירופי) שינתה את מדיניות ההגירה שלה - הם מחפשים באופן פעיל אחד מדענים וחוקרים ומנסים להביא אותם לפה. עכשיו, איזו מדיניות נראית לך נבונה יותר?

כן, כן, יאמרו כולם - בישראל חסרים עובדי כפיים. כולם רוצים לעשות אקזיט, להיות מנהלים גדולים ומנהלי מחלקות. אלא שעשרות ומאות אלפים שעובדים בעבודות כאלו כעובדי קבלן יכולים להעיד שיש מי שרוצה לעבוד, גם בניקיון וגם בעבודות לא רמות דרג ושכר. הם יכולים להעיד גם שנוצרה שיטה שפוגעת בזכויותיהם של הרבים שעובדים ופועלת לטובת המעטים והחזקים שמרכזים בידיהם את ההשפעה והכח.

בעיה שנייה היא, שאנחנו יוצרים קהילה מפולגת ומשוסעת, המלאה במעמדות שונים: אתיופים וערבים שאינם רצויים כשכנים; האברכים שלומדים מול בעלי בתים - אנשים שעמלים לפרנסתם ומעמד משפחתם נחות יותר; יש ילדות המתהלכות בחוצות בצמותיהן המשתובבות מול גברים ששואפים לצדיקות וטוהר ופועלים שחורים שיושבים על מדרכות ומנסים לקושש עבודה מול כל השאר.

חברה, משוסעת ככל שתהיה, היא קהילה - כל האנשים שמתגוררים כאן הם חלק ממנה. האם אנחנו מעדיפים שהקהילה תורכב בחלקה מאנשים נרדפים, עלובים ועניים, חסרי השכלה וכישורים, שמתקשים להרוויח את לחמם, אינם משלמים מסים ונחשבים למוקצים על ידי אחרים בה?

האם לא היה ראוי שישראל תפעל בעצמה, או תפנה לגופים בינלאומיים, כמו הבנק העולמי והאו"ם ותנסה לגייס כסף ועזרה בהקמת מרכזי הכשרה לפליטים, שבהם יוכשרו לחיים בארצות מודרניות ודמוקרטיות, שתיעזר בקהילות גולים אחרות של אותם פליטים בעולם כדי לנסות להשיג להם עבודה - גם בארצות אחרות - ואם הם נשארים פה, לוודא שאינם עול על החברה, אלא תרומה לה? ועוד לא דיברנו על רפורמה בחוקי העבודה ואשרות העבודה לזרים ומעמדם החוקי.

הפתרון שלנו הוא לכלוא אותם, לרדוף אחריהם בסמטאות השכונות העלובות שהם גרים בהן. לא רק שהעם היהודי בארץ ישראל נהיה ככל הגויים, הוא נהיה כגרועים שבהם. ככה אנחנו מחזירים להם, לגויים, לפורעים הערבים שירו בסבתותינו בפרהוד בעיראק בשנות ה-30, לקוזאקים שעשו בסבי סבינו פרעות באוקראינה, לנאצים הארורים שחיסלו מיליונים מאתנו.

בסיכומו של דבר, הבעיה האמיתית היא הבעיה של הזהות שאנחנו מבקשים לחברה הישראלית והמדינה היהודית. הזהות הזו נמצאת עכשיו תחת מאבק אדיר. מי שמוביל במאבק הוא אלו שמצדדים בהסתגרות, הפניית גב לעולם שאנחנו חיים בו, והיאחזות בפחד. כל ניסיון לנסות ליצור דיאלוג פתוח יותר, עם מבט ארוך טווח יותר, מקבל תווית חתרנית ומושתק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker