רויאל בנק אוף סקוטלנד מתחיל בחיסול בנקאות ההשקעות

סטיבן הסטר ממשיך את הליכי הצמצום שהתחיל ב-2009 אחרי עשור של התרחבות ומפטר 5,000 עובדים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ביום חמישי בצהרים, 18,900 עובדים בחטיבת בנקאות ההשקעות של רויאל בנק אוף סקוטלנד יגלו אם הם עדיין עובדים של הבנק הגדול בבריטניה שנמצא בבעלות ממשלתית (84%). מנכ"ל הבנק, סטיבן הסטר, 51, החליט לפרסם את ההחלטה על הפיטורים מוקדם מהצפוי - שכן חוסר הוודאות בנוגע לעתיד העובדים פגע בתפוקתם, כך אמר בכיר בבנק לבלומברג.

צילום: אי פי

הסטר עוצר עשור של התרחבות שהוביל המנכ"ל הקודם פרק גודווין, שכלל מסע רכישות בשווי 140 מיליארד דולר. הבנק מתכנן לסגור מספר יחידות השקעות ומימון תאגידי בעולם ולקצץ 5,000 משרות, כך לפי שני מקורבים לנושא. הבנק עלול לסגור חטיבות שונות כמו חטיבת האנליסטים וחטיבת המיזוגים והרכישות. הגבלת הקיצוצים ליחידות ההשקעות אולי לא יהיה מספיק, אמר ראול סינה, אנליסט בבנק ג'יי.פי מורגן.

הסטר מרחיב את הקיצוצים שהתחיל ב-2009 כאשר השתלט על החברה. מאז קיצץ הסטר את שווי נכסי הבנק ב-1.54 טריליון דולר והוציא את הבנק מחלק משוקי אסיה ומכר יחידות כמו היחידה האירופית למסחר בסחורות אותה רכש ג'יי.פי מורגן צ'ייס תמורת 1.7 מיליארד דולר. במסגרת המהלכים הללו, הרחיב הסטר את פעילות ההשקעות וכן את פעילות הייעוץ באירופה.

משבר החוב האירופי אילץ חברות השקעות לצמצם או לסגור מחלקות הסוחרות בהשקעות אירופיות. אוניקרדיט, הבנק הגדול באיטליה, סגר את מחלקת ההשקעות הסוחרת באירופה בנובמבר והצטרף לחברות כמו נומורה שקיצצו משרות באירופה.

כאשר חברת הייעוץ מקינזי סקרה את רויאל בנק אוף סקוטלנד ב-2009 היא העלתה את האפשרויות שעלולות לעמוד בפני ההנהלה. במקרה הגרוע ביותר שהוצג חלה הדרדרות בכלכלה הגלובלית, ו-RBS אמורה היתה לאבד נתח שוק ולהתקדם לקראת "חורף גרעיני", כך לפי בכירים לשעבר בבנק שאמרו כי משבר החוב האירופי, יחד עם הדרישות החדשות מהבנקים ובינהן הדרישה להפרדת הבנקאות המסחרית הפכו את המציאות לקשה יותר מכפי שציפו.

הקווים הכללים של השינויים הצפויים בבנק ייחשפו היום, והתוכנית הכוללת תחשף עם פרסום הדו"חות הכספיים של הבנק ב-23 בפברואר ותהפוך את הבנק לממוקד בעיקר בבנקאות קמעונית בבריטניה וארה"ב.

בחודש שעבר ממשלת בריטניה הורתה לבנק לצמצם את פעילות ההשקעות שלו כחלק מאסטרטגיה לסגת מ"פעילות בעלת סיכון רב". הרווח של חטיבת בנקאות ההשקעות צנח ב-43% בתשעת החודשים הראשונים של 2011. מניית הבנק נפלה ב-50% בלונדון בשנה האחרונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker