צרפת: החלטה על מיסוי עסקות פיננסיות של בנקים - עד סוף החודש

"אנו מתכוונים להוביל את אירופה בתחום זה, גם אם גרמניה לא תצטרף", אמר יועצו של סרקוזי

לוגו רויטרס
רויטרס

צרפת מתכוונת להחליט עד סוף ינואר האם להטיל מס על עסקות פיננסיות של בנקים, ולהוביל את אירופה כולה בתחום זה, גם במקרה שגרמניה תחליט שלא להצטרף ליוזמה באופן מיידי, אמר היום אנרי גאינו, יועצו של נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי.

הרעיון, אשר מעורר התנגדות עזה בבריטניה, יעמוד על סדר היום בפגישתם של סרקוזי וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ביום שני הקרוב בבריל ובפגישת מועצת אירופה בבריסל ב-30 בינואר.

"מבחינת צרפת, ההחלטות בעניין יתקבלו עד סוף חודש ינואר", אמר גאינו. "צרפת מתכוונת ליטול את ההובלה בעניין זה. נבדוק כיצד ניתן ליישם זאת".

"יהיה עדיף שגרמניה גם תהיה מעורבת. אני מקווה שנוכל לעשות זאת יחד עם גרמניה. נמשיך לדון בכך בימים ובשבועות הקרובים, אבל צרפת מובילה לשמש כדוגמא בתחום זה ומקווה למשוך מדינות אחרות בעקבותיה", הוסיף.

הנשיא סרקוזי, אמר בנאום שנשא לרגל השנה החדשה כי מוסדות פיננסים צריכים להשתתף בתיקון ה"נזק" שהם גרמו במשבר הפיננסי, והגדיר את מיסוי העסקות הפיננסיות בתור "סוגיה מוסרית".

הנציבות האירופית אימצה בספטמבר באופן רשמי תוכנית למיסוי עסקות פיננסיות, אשר תיכנס לתוקף רק לאחר קבלת אישור כל מדינות האיחוד האירופי. במסגרת התכונית, יוטל מס של 0.1% על עסקות מסחר במניות ואג"ח שמבצעים בנקים, ומס של 0.01% על עסקות בנגזרים.

הנציבות ציינה כי המס יוטל על כל העסקות בכלים פיננסים שיבוצעו בין חברות פיננסים, כאשר לפחות אחד מהצדדים המעורבים בעסקה הם מהאיחוד האירופי. עם זאת, הסיכויים לכניסת המס לתוקף בכל האיחוד האירופי נראים קלושים בטווח הקצר בשל הודעת בריטניה כי תסכים לתמוך במס רק בתנאי שהמס יקיף את כל מדינות העולם, ובמגזר הבנקאי מתייחסים בביטול ליוזמה.

ניקולא סרקוזי, נשיא צרפתצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker