הערעור נדחה: שברון תשלם 18 מיליארד דולר בגין זיהום האמזונס

ענקית הנפט האמריקאית אמרה כי תערער על הקביעה במשפט שמתנהל כבר 18 שנים לאחר שלפי טענות השאירה אחריה נזקים סביבתיים באמזונס באקוודור שגרמו למחלות

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

שברון תיאלץ לשלם 18 מיליארד דולר בגין זיהום באמזונס, לאחר שערעור שהגישה לבית משפט באקוודור נדחה. שופט מקומי הורה לענקית הנפט האמריקאית לשלם 8.6 מיליארד דולר על נזקי סביבה בפברואר האחרון, אך הסכום הוכפל לאחר שהחברה לא התנצלה בפומבי כפי שנדרש ממנה בפסק הדין המקורי.

"אנחנו מאשרים את הפסיקה מה-14 בפברואר 2011", אמר בית המשפט בעיר לגו אגריו. תעשיית הנפט עקבה אחר התביעה שכן מדובר בתקדימים אשר עלולים להשפיע על תביעות נוספות בגין זיהום נגד חברות נפט. שברון אמרה אתמול (שלישי) כי ההחלטה אינה לגיטימית וכי מדובר ב"שוחד". החברה אמרה כי ייתכן שתפנה לבית המשפט העליון באקוודור, ובכך תפתח פרק חדש בתביעה בת 18 השנים.

בפסיקת השופט מפברואר, שהתפרשה על פני 188 עמודים, נכתב כי על שברון יהיה לשלם פיצויים של 8.6 מיליארד דולר לאקוודור, וסכום כפול מכך אם תסרב להתנצל על מעשיה בתוך שבועיים. השופט הורה לשברון לשלם סכום נוסף של 860 מיליון דולר לקואליציית ההגנה על האמזונס, הארגון המייצג את התובעים, שהם כפרים ושבטים אינדיאניים בצפון מזרח אקוודור.

מקור התביעה היא בשנות ה-70, אז חברת טקסקו, שב-2001 נרכשה על ידי שברון, פעלה כשותפה של חברת הנפט הלאומית של אקוודור. הכפרים הגישה תביעה ב-1993, בטענה כי טקסקו השאירה אחריה נזקים סביבתיים שגרמו למחלות. שברון בתגובה מצאה בשנים האחרונות עדויות לשוחד סביב הליכי המשפט, ואילצה את אחד השופטים להתפטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום