מי היתה המניה הגרועה ביותר בדאו ג'ונס ב-2011?

הדאו ג'ונס עלה אמנם ב-5.5% בסיכום שנתי, אך מניות רבות ספגו ירידות של עשרות אחוזים - ובראשן מניות מגזר הבנקאות

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק אוף אמריקה רשם את הביצועים הגרועים ביותר במדד דאו ג'ונס ב-2011 עקב חששות מהפסדים גדולים של חטיבת המשכנתאות וההאטה הכלכלית הגלובלית שמעיבה על הלווה השני בגודלו בארה"ב. מניית הבנק צנחה ב-58% ומחקה כמעט 80 מיליארד דולר מהון בעלי המניות. מדובר בירידה החדה ביותר של הבנק מאז נפילה של 66% שרשם ב-2008 כאשר התערבות של ממשלת ארה"ב מנעה את קריסת הבנק. בנק אוף אמריקה נמצא במקום האחרון גם במדד S&P 500 ובמדד הבנקים.

"השנה המשקיעים קיבלו הפתעה אחת אחרי השנייה" אמר גרג דונלדסון, יו"ר חברת ההשקעות אוונסוויל וציין את תנאי הרגולציה החדשים, העלויות על הלוואות גרועות וחוסר האמון בהנהלת החברה כחלק מהבעיות שתקפו את בנק אוף אמריקה.

וורן באפטצילום: רויטרס

מנכ"ל הבנק, בריאן מוניהן, 52, אמר לצוות העובדים בדו"ח סוף השנה כי מאמציו להעלות את ערך החברה "עדיין לא התרגמו להחזרים עבור בעלי המניות". מוניהן אמר כי התכונן לסערה בשווקים על ידי מכירת נכסים, הורדת שיעור המשכנתאות והלוואות בכרטיסי אשראי וקיצוץ 30 אלף משרות.

מדד מניות התעשייה דאו ג'ונס עלה ב-5.5% בשנה האחרונה בהובלת מניית חברת המזון המהיר מקדונלד'ס שמנייתה זינקה ב-31% בשנה החולפת. מדד S&P 500 ננעל בסוף שנת 2011 בשיעור כמעט זהה לסוף שנת 2010. מדד 80 S&P ירד ב-18% ומדד הבנקים KBW איבד 25%. מדד הנאסד"ק איבד ב-2011 1.8%.

בנק אוף אמריקה לא לבד. בנקים נוספים נכנסו אף הם לרשימת המפסידים הגדולים של 2011. סיטי, הבנק השלישי בגודלו במונחי נכסים בארה"ב, איבד 44%. ג'יי.פי מורגן צ'ייס, המלווה הגדול בארה"ב, ירד ב-22%. חברת הביטוח AIG, שנמצאת ברובה בבעלות ממשלת ארה"ב לאחר שכמעט התמוטטה ב-2008 נפלה ב-52%. גולדמן סאקס איבד 46%.

מוניהן התחיל במגמה לשנות את כיוון הבנק מיד כאשר החליף את קנת לואיס בסוף 2009 כאשר הבנק שילם חזרה 45 מיליארד דולר בכספי חילוץ. מניות הבנק, שהגיעו למחיר של 19.48 דולר למניה באפריל 2010 סיימו את 2011 במחיר של 5.56 למניה על רקע דיונים להסדרים עם משקיעים בנוגע להשתלטות על חברת משכנתאות הסאבפריים קאנטרי וויד ב-2008. מאז ינואר 2010 מכר בנק אוף אמריקה נכסים בסך 50 מיליארד דולר, שכללו את רוב מניותיו בצ'יינה קונסטרקשן בנק ומאז לא נותרו לו הרבה נכסים גדולים למכור. לפי הערכות אנליסטים, בנק אוף אמריקה זקוק להון נוסף בסך 45 מיליארד דולר עד שנת 2019, ולכן יצטרך אולי למכור נכסים חשובים יותר, כמו חלקים מבנק ההשקעות או מברוקראז' מריל לינץ'.

בסוף אוגוסט קיבל בנק אוף אמריקה זריקת מרץ מהמשקיע המיליארדר וורן באפט כאשר ביצע קנייה בהיקף של 5 מיליארד במניות הבכורה של הבנק. השקעה זו כללה גם קבלת חבילת אופציות גדולה למניות של בנק אוף אמריקה. באפט הבהיר בעקבות ההשקעה שהוא משוכנע ביכולתו של בנק אוף אמריקה לשרוד ולשגשג בעתיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker