התוכנית של מונטי לאיטליה: ללכת ראש בראש נגד הגילדות רבות העוצמה

ראש ממשלת איטליה החדש חשף קווים כלליים לתכנית הכלכלית החדשה שלו להתמודדות עם משבר החובות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ראש ממשלת איטליה החדש, מריו מונטי, חשף אתמול בקווים כללים את תוכנית העל שלו עבור כלכלת איטליה, אותה הוא כינה "להצמיח את איטליה". התוכנית, שנועדה לעודד את הצמיחה באיטליה, שלא נהנתה מצמיחה רבה כבר 15 שנה, כוללת הצעות לליברליזציה של שוק העבודה הסגור של איטליה, בו מקצועות עדיין מועברים מאב לבן, והגילדות מחזיקות עוד בכוח רב. עוד נכללות הצעות לעידוד תחרותיות, ולמודרניזציה של התשתיות במדינה.

בכוונת הממשלה החדשה להתמודד עם רפורמות בשוק העבודה, נושא בעייתי עבור איגודי העובדים כמו גם עבור חלק מהמפלגות שהביעו תמיכה בממשלתו של מונטי. על מנת להתמודד עם הביקורת שצפויים מהלכים אלה לגרור, אמר ראש הממשלה כי במקביל, בכוונתו להגדיל את התמיכה לשירותי הרווחה למובטלים ולצעירים.

מריו מונטיצילום: בלומברג

"איטליה מבצעת מאמץ אדיר", אמר מונטי, "היא מבקשת לבנות עתיד טוב יותר על יסודות פחות בני חלוף, על מנת להבטיח את עתידם של הדורות הבאים". מונטי מיצב את התוכנית החדשה כתוכנית המשך לשינויים שהעביר בפרלמנט החודש וכונה "להציל את איטליה", והיו ממוקדי העלאות מסים. הוא רצה לכלול חלק מההצעות החדשות כבר בתוכנית ההיא, אך נכנע ללחץ האופוזיציה מצד הימין השמרני, ומצד הגילדות רבות העוצמה.

לא ברור האם למונטי יהיה סיכוי טוב יותר לזכות באישור שינויים מהותיים שכאלה בשנה הבאה, אך דבר אחד עובד לטובתו: אף אחת מהמפלגות המרכזיות אינן רוצות להפיל את ממשלת הטכנוקרטים שלו, כיוון שאף אחת מהן אינה מרגישה כי תוכל להצליח בבחירות חדשות בצורה מספקת.

בינתיים, חבילת ההצעות של מונטי היא יותר משאלות לב מאשר תוכנית ממוקדת שניתן להציג לפרלמנט, אך הוא אמר כי חלק מההצעות ינוסחו ויוגשו לפרלמנט עוד לפני פגישת שרי האוצר הבאה של גוש היורו, ב-23 בינואר. התוכנית הכוללנית זכתה לתמיכת שתי המפלגות הגדולות התומכות במונטי, אך יתכן כי תמיכה זו תידלדל כאשר יתבררו פרטי התוכנית לעומקם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker