סיכום שנה

ההשקעות המנצחות בעולם: זהב ואג"ח ארה"ב וגרמניה

שוקי המניות בעולם רשמו ירידות חדות בשנה תנודתית וגדושה באסונות טבע, מהפכות ומשבר אירופי ■ היורו צנח ושוק ה-CDS באירופה שיגשג ■ הנפט והזהב עלו בכ-8%

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

2011 היתה מלאה אירועים דרמטיים בעולם - אסונות טבע, מהפכות, ומשבר אירופי אחד שמסרב להסתיים. אירועים אלה הובילו לאי-ודאות רבה לשווקים, שהתבטאה בתנודתיות ובריחה להשקעות בטוחות כמו זהב ואג"ח ממשלתיות של מדינות מפותחות כמו ארה"ב וגרמניה.

ברק אובמה ואנגלה מרקלצילום: אי–פי

מניות היו השקעה גרועה בשנה האחרונה בכל העולם. בורסות השווקים המפותחים נפלו בממוצע בכמעט עשרה אחוזים - לפי מדד - MSCI והשווקים המתעוררים נפלו ביותר מ-20%. ואולם דווקא בשנה שבה ארה"ב נקלעה למשבר תקציבי ופוליטי קשה, הבורסות שלה רשמו ביצועים טובים ביחס לשאר העולם. מדד דאו ג'ונס עלה ביותר מ-5% - נתון מצוין לעומת הירידות שנרשמו בבורסות אירופה; נאסד"ק רשם ירידה כמעט 2%; ועבור מדד 500 S&P היתה זו שנה כה תנודתית, עד שבסופה הוא רשם את השינוי השנתי הקטן ביותר זה 41 שנה - נותר כמעט ללא שינוי. הפעם האחרונה שבה נרשם שינוי כה קטן במדד היתה ב-1970, אז הוא ירד ב-0.1%.

בבורסות האירופיות, הירידות היו חדות יותר, על רקע החרפת המשבר והחשש מכך שאין פיתרון באופק. מדד סטוקס 50 הכלל אירופי נפל ב-20% ובורסות מדינות ה-PIIGS מוכות החוב צנחו בעשרות אחוזים; בורסת מילאנו איבדה קרוב ל-30%; מדריד נפלה ב-15%; ויוון היתה הגרועה מכולן, עם נפילה של יותר מ-50%.

בשל חולשת רוב המטבעות בעולם מול הדולר, התשואות הדולריות של רוב הבורסות גרועות יותר מהתשואות במטבעות המקומיים. הבורסות הגרועות ביותר היו אלה שסבלו מהתהפוכות הכלכליות והפוליטיות החמורות ביותר. הבורסה במצרים, שהיתה מושבתת במשך חודשיים בשל המהומות שהובילו להדחת הנשיא לשעבר חוסני מובארק, צנחה ב-52% במונחים דולריים.

ההשקעות הכדאיות

וול סטריט עולה, אירופה קורסת

במה היה כדאי להשקיע, מלבד בשורט (הימור נגד) על הבורסות באירופה? שוק ה-CDS - ניירות ערך שבאמצעותם מבטחים אג"ח נגד חדלות פרעון, ומאפשרים להמר נגד כושר הפרעון של לווים - נהנה משגשוג אדיר באירופה. אג"ח של ממשלות אירופה צנחו קשות השנה, ומחיר הביטוח עליהן עלה, והניב תשואה ממוצעת של כמעט 50% לפי מדד iTraxx.

האג"ח של הכלכלה הגדולה באירופה - גרמניה - נותרו השקעה כדאית, והניבו תשואה ממוצעת של 9.3% למשקיעים. גם אג"ח ממשלתיות של ארה"ב נחשבו להשקעה טובה השנה, וזכו לביקוש רב, אף שארה"ב איבדה את דירוג האשראי המושלם שלה (AAA) לראשונה בהיסטוריה. אג"ח ממשלתיות של ארה"ב הניבו למשקיעים תשואה ממוצעת של 9.2%, לפי נתונים של בלומברג ושל הפדרציה האירופית לחברות אנליסטים פיננסיים.

הדולר עצמו הניב תשואה דלה מול סל מטבעות, אם כי במסחר מול מטבעות של שווקים מתעוררים רבים רשם עלייה חדה. היורו נפל מול המטבעות המרכזיים, ומול הין היפאני הגיע השבוע לשפל של עשור.

הין היפאני היה המטבע החזק של 2011, למרות מאמציה של יפאן לרסנו. שר האוצר היפאני, ג'ון אזומי, אמר כי ימשיך לפעול לריסון הין, אך אנליסטים מעריכים כי הוא ימשיך להתחזק גם בשנה הקרובה.

הזהב - השקעת המקלט האולטימטיבית - המשיך לשבור שיאים בשנה החולפת. הוא רשם עלייה של כמעט 8% והשלים שנה 11 ברציפות של עליות. עם זאת, לאחר שבתחילת השנה הוא עלה בהתמדה והגיע לשיא של 1,888.7 דולר לאונקיה ב-22 באוגוסט, החל הזהב לרדת, וברבעון הרביעי הוא ירד ב-1%, ירידה רבעונית ראשונה זה יותר משלוש שנים. הכסף שבר גם הוא במהלך השנה שיא של 31 שנים, אך סיים את סופה במגמה שלילית.

השקעה משתלמת: זהב, נפט וחוזים עתידיים

הנפט עלה השנה בכמעט 8%, במהלכה הוא היה תלוי בעיקר בגורמים חיצוניים. בתחילת השנה זינק מחיר הנפט, והגיע לשיא של 113.93 דולר לחבית בניו יורק ב-29 באפריל, על רקע האביב הערבי ובעיקר על רקע המלחמה בלוב, שגרמה להשבתה כמעט מלאה של יצוא הנפט מהמדינה ומהומות בסעודיה, יצואנית הנפט הגדולה בעולם, ששככו במהרה בעקבות תמריצים ממשלתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker