החשש ממשבר החוב באירופה חוזר; פרנקפורט נפלה ב-2%

מניות הבנקים הובילו את הירידות; תשואת האג"ח של איטליה נסחרה ברמה של כ-7%

נמרוד הלפרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות אירופה, אשר רשמו עליות בתחילת יום המסחר על רקע נפילה בעלויות המימון של איטליה, נסגרו לבסוף בירידות לאחר שזינוק בהיקף מאזני הבנק המרכזי של אירופה לשיא של 3.55 טריליון דולר, שב ועורר את חששות המשקיעים מפני החרפת משבר החוב באירופה. מניות הפיננסים הובילו את הירידות.

בורסת לונדון, אשר היתה סגורה בשני ימי המסחר הראשונים של השבוע לרגל חופשת חג המולד, נסגרה בירידה של 0.1%; פרנקפורט ירדה ב-2%; פאריס איבדה 1%. מילאנו, אשר כבר עלתה במהלך המסחר ב-1%, נסגרה לבסוף בירידה של 0.9%.

מדד סטוקס 600 הכלל אירופי, אשר עלה במהלך יום המסחר ב-0.6%, נסגר לבסוף בירידה של 0.7%. המדד נמוך כעת ב-12% מרמתו בתחילת השנה. מחזורי המסחר באירופה המשיכו להיות דלילים על רקע עונת החגים בעולם הנוצרי.

היקף הנכסים במאזניו של הבנק המרכזי של אירופה (ECB) זינק לשיא בעקבות הלוואות שיא שהעניק בשבוע שעבר למוסדות פיננסים ביבשת בניסיון למנוע מחנק אשראי על רקע משבר החוב האירופי. במקביל, בנקים ביבשת הפקידו בלילה האחרון סכום שיא של 590 מיליארד דולר אצל הבנק המרכזי.

מאזני הבנק המרכזי זינקו בשבוע שעבר ב-239 מיליארד דולר לשיא של 2.73 טריליון יורו (3.55 טריליון דולר), מדובר בזינוק של 553 מיליארד יורו (719 מיליארד דולר) בתוך שלושה חודשים.

הבנק המרכזי העניק בשבוע שעבר הלוואות בסך 489 מיליארד יורו ל-523 בנקים באירופה, זאת במסגרת הלוואות לשלוש שנים שנועדו להזרים נזילות לשווקים בזמן משבר החוב האירופי.

בנקים וחברות פיננסים הפקידו אתמול בלילה אצל הבנק המרכזי סכום של 452 מיליארד יורו (590 מיליארד דולר), מדובר בסכום הגבוה ביותר מאז השקת גוש היורו בשנת 1999 - לעומת 412 מיליארד יורו במהלך חופשת חג המולד. שיא ההפקדות הקודם עד לזינוק הנוכחי שאירע באחרונה, נרשם ב-11 ביוני 2010 אז הופקדו בלילה אחד 384.4 מיליארד יורו.

הזינוק בפיקדונות בבנק המרכזי, אשר מעניק תשואה נמוכה של 0.25% על הפקדונות הנחשבים לבטוחים יחסית, משקף את העדפת הבנקים באירופה לנצל את רמות הנזילות של הבנק המרכזי לצורך הגדלת היקף ההון שברשותם, על פני נטילת סיכונים חדשים בצורה של העמדת הלוואות לעסקים וצרכנים או השקעות באג"ח ממשלתיות של מדינות גוש היורו.

מכרז שערך היום משרד האוצר של איטליה במסגרתו מכר אג"ח ל-179 ימים בהיקף של תשעה מיליארד דולר, משך תשואה של 3.25% לעומת תשואה של 6.5% במכרז הקודם שנערך בחודש נובמבר. הביקוש במכרז היה גדול פי 1.7 מההיצע, לעומת יחס של 1.47 במכרז הקודם.

מחר מתכוון משרד האוצר של איטליה לבצע מכרז למכירת אג"ח ממשלתיות לפירעון בשנים 2014, 2018, 2021 ו-2022. התשואה על האג"ח הממשלתיות של איטליה ל-10 שנים, אשר נפלה ב-0.25% מיד לאחר מכרז האג"ח, שבה ועלתה לרמה של 7% - הרמה בה נאלצו ממשלתו יוון, אירלנד ופורטוגל לבקש סיוע חיצוני כדי להתמודד עם נסיקת עלויות המימון.

מדד סטוקס 50

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker