חולשת הפזו לא פגעה בצמיחה של מקסיקו, בינתיים

המטבע החלש של מקסיקו עלול בסופו של דבר לאיים על כלכלתה: הוא מייקר את היבוא ומפעיל לחצי אינפלציה ■ אלא שההמשך תלוי יותר באירועים באירופה ובאמריקה מאשר במקסיקו

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> הדולר והפזו חוצים את הגבול בין ארה"ב ומקסיקו במספרים גדולים מאי פעם. סחר בהיקף 400 מיליארד דולר ב-2010 הפך את מקסיקו לשותפת הסחר הגדולה ביותר של ארה"ב אחרי יפאן וקנדה.

בין יולי לנובמבר נפל הפזו ב-19% מול הדולר - לרמתו הנמוכה ביותר מאז המשבר של 2009. ביצועיו במחצית השנייה של השנה היו החלשים ביותר מבין ביצועי כל מטבעות אמריקה הלטינית.

מקסיקו היא לא השוק המתפתח היחיד שסובל ממטבע חלש. החששות באשר לעתיד הכלכלה העולמית, על רקע משבר החובות בגוש היורו, הבריחו את המשקיעים מהמטבעות האקזוטיים למטבעות שנחשבים למוכרים ובטוחים יותר.

צילום: בלומברג

שלושה כוחות נוספים החלישו את הפזו. הראשון נובע מכך שמקסיקו מקיימת קשרים הדוקים יותר עם ארה"ב מכל מדינה אחרת באמריקה הלטינית: כמעט 80% מהיצוא שלה מגיעים לשכנה מצפון - בעוד ברזיל, למשל, שולחת פחות ממחצית מהייצוא שלה למדינות עשירות. החדשות השליליות מארה"ב פוגעות קשות בפזו. שנית, הסוחרים משתמשים בפזו כגידור עקיף לאזור, משום שהוא המטבע היחיד באמריקה הלטינית שנסחר מסביב לשעון.

לבסוף, הבנק המרכזי של מקסיקו היה נכון עד לאחרונה פחות מאחרים להתערב בשוק. בזמן שברזיל, קולומביה ופרו מכרו דולרים כדי לתמוך במטבעות שלהן, "בנקו דו מקסיקו" הותיר את קביעת שער הפזו לשווקים, ואפילו קנה דולרים בכמה הזדמנויות כדי להגדיל את את עתודות המט"ח שלו.

המגמה הזאת משתנה. ב-29 בנובמבר הכריזה נציבות המטבע של מקסיקו, המורכבת מבנקאים מרכזיים ומפקידי משרד האוצר, כי תשים קץ לרכישת הדולרים, וכי תמכור 400 מיליון דולר בימים שבהם הפזו צונח ביותר מ-2%. בבנק המרכזי של מקסיקו הסבירו כי מנגנון זה, שבו נעשה, שימוש גם ב-2009 תורם לשיכוך התנודתיות יותר מאשר לחיזוק הפזו. הפזו עלה מעט אחרי ההכרזה.

הפזו החלש סייע ליצואנים המקסיקאים בתקופה של ביקוש נמוך בשוק העיקרי שלהם והתגברות התחרות באסיה. מרטין חישב כי הפיחות הריאלי של הפזו מאז המשבר של 2008 הוא כ-13%. "אנחנו כנראה קרובים מאוד עכשיו לרמות עלות השכר בסין", הוא אומר.

ניסאן והונדה הן שתיים מחברות הרכב שהשתכנעו להקים מפעלים חדשים במקסיקו. הנתח של מקסיקו בייבוא האמריקאי היה בשנה שעברה 12% - הגבוה ביותר אי פעם. זאת אחת הסיבות לכך שכלכלת מקסיקו רשמה ביצועים טובים יותר מהמטבע שלה. השנה היא תצמח מהר יותר מברזיל, שהשבוע דיווחה כי ברבעון האחרון נותר התמ"ג שלה ללא שינוי.

ואולם בטווח הארוך המטבע החלש עלול לאיים על כלכלת מקסיקו. הוא מייקר את היבוא, מה שמפעיל לחצי אינפלציה, שמסתכמת כעת ב-3.4% בלבד, אך נמצאת בהאצה. מצבה החולני של כלכלת ארה"ב מעורר בבנק המרכזי של מקסיקו תקוות לביצוע הורדות ריבית כדי לתמוך בצמיחה.

אך כל עוד איום האינפלציה קיים, החלטה זאת תידחה. מרבית האנליסטים חוזים שהפזו יתחזק ב-2012. לרוע מזלה של מקסיקו, זה תלוי יותר באירועים באירופה ובאמריקה מאשר בה עצמה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker