סין ויפן מהדקות קשרים: יעודדו סחר ביניהן במטבעות המקומיים ולא בדולר

הדולר משמש כיום ב-60% מהסחר בין שתי המדינות ומייקר את העלויות; בנוסף סיכמו המדינות על מכירת אג"ח סיניות על ידי חברות יפניות בטוקיו ובשווקים הגלובליים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מנהיגי סין ויפן חשפו היום יוזמות חדשות שנועדו להדק את הקשרים הפיננסיים בין שתי המעצמות הכלכליות היריבות. ראש הממשלה היפני, יושיהוקו נודה, ומקבילו הסיני ואן ג'יאבאו, הודיעו במפתיע כי שתי הממשלות מתכוונות לעודד את השימוש במטבעות המקומיים שלהן במסחר בשוק המט"ח העולמי, אשר מתנהל כיום ברובו במטבע האמריקאי.

בנוסף, סיכמו המנהיגים לתמוך במכירת אג"ח הנקובות ביואן הסיני על ידי חברות יפניות בטוקיו ובשווקים זרים, וכן על ידי הבנק היפני הממשלתי לשיתוף פעולה בינלאומי הפועל בשוקי סין, אשר סגורים בפני רוב המשקיעים הזרים.

ההסכמות שהושגו הן ציון דרך משמעותי ביחסי סין ויפן, שהסחר השנתי ביניהן אמנם נאמד במאות מיליארדי דולרים, אך היחסים המדיניים של שתי המדינות מלווים במתיחויות תכופות על רקע תביעות טריטוריאליות, עבר בעייתי ומחלוקות אחרות.

ראש ממשלת סין, וון ג'יאבאוצילום: אי–פי

"מנהיגי סין ויפן הסכימו להדק את שיתוף הפעולה ההדדי על מנת לתמוך בקשרים הכלכליים ולעודד סחר בין שתי המדינות", נמסר במסיבת העיתונאים שערכו המנהיגים במהלך ביקורו של ראש ממשלת יפן בבייג'ין.

מנהיגי המדינות לא נקבו בלוח זמנים ליישום הצעדים או בהיקף המיועד שלהם, אך ניתן לשער כי המהלך צפוי להקטין את הדומיננטיות של הדולר האמריקאי במזרח אסיה - האזור בעל שיעור הצמיחה הממוצע הגבוה בעולם.

סוכנות הידיעות קיודו ציטטה בכיר יפני שאמר לעיתונאים כי כ-60% מהסחר בין יפן וסין מתנהל בדולרים כיום. מצב זה מחייב את החברות להמיר את הכסף מין לדולר ואז ליואן, וההיפך, ומייקר את עלויות הסחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker