כיצד תתמודד נשיאת ארגנטינה עם האטה כלכלית?

הניצחון המוחץ של כריסטינה פרננדס בבחירות האחרונות לווה באהדה ציבורית, אך כהונתה השנייה מתחילה על רקע מצב כלכלי לא פשוט

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

את הניצחון המוחץ שלה בבחירות לנשיאות, שנערכו באוקטובר, היא חבה לצמיחה המדהימה בכלכלה ולאהדה הציבורית אליה בעקבות מותו הפתאומי של בעלה וקודמה בתפקיד, נסטור קירשנר. כריסטינה פרננדס קירשנר הושבעה לכהונה שנייה כנשיאת ארגנטינה ב-10 בדצמבר, כשהיא עדיין לבושה בשחור ומהללת את בעלה כאילו היה אלוהים. המסר שלה היה של ניצחון; כשהיא מדגישה את הניגוד בין ארגנטינה לאירופה וארה"ב, היא קראה: "הן מחפשות יעדי צמיחה למגזר הפיננסי. אנחנו רוצים יעדי צמיחה לעבודה ותעסוקה".

המלים האלה עוד עשויות לרדוף אותה. פרננדס מתחילה כעת את הקדנציה השנייה שלה בנסיבות שונות לחלוטין מזו הראשונה, שהחלה ב-2007. הצמיחה המהירה שחוותה ארגנטינה נבעה ממטבע חלש (תוצאה של חדלות הפירעון והפיחות ב-2002), זינוק בביקוש העולמי לסחורות חקלאיות, צמיחה חזקה בברזיל השכנה ועלייה חדה בהוצאות הממשלה.

הרוח הגבית הזו דעכה בינתיים, או מאיימת לדעוך. מחירי הסחורות בעולם כבר אינם עולים, וגם הצמיחה בברזיל נעצרה. לאחר שנים של אינפלציה גבוהה בארגנטינה, הפסו כבר אינו חלש והסובסידיות הגדולות גרמו לכך שלא יהיה מקום לתמריצים תקציביים נוספים.

כריסטינה פרמדס

הממשלה עדיין מכחישה שהאינפלציה מהווה בעיה. במשך שנים היא סילפה את הנתונים: רשמית, האינפלציה קצת מתחת ל-10%, אבל כלכלנים עצמאיים טוענים כי היא קרובה ל-25%, אף שתעריפים רבים של שירותי אנרגיה ותחבורה ציבורית הוקפאו כבר מזמן. פרננדס הודתה כי לארגנטינה יש "בעיית תחרותיות". אך נראה שהפתרון של הממשלה הוא נסיגה למרקנטיליזם, מרוסן בשמץ של ריאליזם.

המטרה: למנוע סחרור של פיחות ועליות מחירים

בנובמבר הודיעו גורמים רשמיים על נקיטת צעדים קטנים לקיצוץ הסובסידיות הממשלתיות, שכיום מהוות 4.2% מהתמ"ג. כמה מהחברות הגדולות במדינה, כמו גם משקי הבית העשירים, חייבים כעת לשלם סכומים שקרובים למחירי האנרגיה האמיתיים. עם זאת, כדי לאזן את מאזניה, הממשלה תצטרך לפנות לשוקי ההון במהלך 2012, טוען מיגל קיגל מחברת הייעוץ אקונוייוס. עדות לכך שפרננדס מכינה את עצמה לאפשרות הזו, אפשר לראות במינויו של הרנן לורנצינו, בעל שם ומוניטין בשווקים הפיננסיים, לשר האוצר.

ואולם על הצעדים האלה העיב הידוק המגבלות שנועדו לרסן את בריחת ההון מארגנטינה. הממשלה הורתה באוקטובר לחברות כרייה ואנרגיה להשיב למדינה את כל הכנסותיהן הדולריות מיצוא, והתושבים נדרשו להצדיק כל רכישה של מטבע זר. פקחי מס הוצבו במשרדי החברות להחלפת כסף. גיירמו מורנו, השר לענייני סחר פנים, שרדף כלכלנים זרים בשל הערכות האינפלציה שלהם, מונה לאחראי גם על סחר החוץ. כמה מהיבואנים כבר נאלצו בעקבות כך להיהפך גם ליצואנים, אם ברצונם להשיג דולרים.

מצבה של ארגנטינה מאז הפיחות במטבע

הארגנטינאים יקבלו כנראה בהבנה את שיעור הצמיחה הנמוך, בהתחשב בכך שמצבן של מדינות אחרות גרוע יותר. האופוזיציה במדינה חלשה - כל מפלגה כשלעצמה וגם התאגדותן ביחד. אבל הצנע, אם יגיע, יחייב את פרננדס לשנות את הבריתות הפוליטיות שלה.

איגודי העובדים הוזהרו כי אם ידרשו העלאות שכר, הם ייענו בהטלת מגבלות חדשות על זכות השביתה. פרננדס הזכירה לעסקים הפרטיים שהם הצליחו לא רע בשנים האחרונות, והזהירה אותם שלא לירוק לבאר שממנה הם שותים. לאחר שהשיגה בבחירות רוב בקונגרס, ממשלתה מקדמת כעת תוכנית להפעלת רגולציה על העיתונות המודפסת, שמעלה חששות בקרב העיתונים שהתייחסו בביקרותיות לבני הזוג קירשנר.

ב-2008, כשהתוצר של ארגנטינה רשם נסיגה קלה, הממשלה איזנה את תקציביה באמצעות הלאמת קרנות הפנסיות הפרטיות. על מה היא תשתלט כעת? היעדים הפוטנציאליים אינם קלים להשגה או עשירים כמו קרנות הפנסיה. הסכנה כעת היא שהאינפלציה והגירעון התופח בחשבון השוטף יעוררו בהלה לקנות דולרים, וכי ארגנטינה תיתקף סחרור של פיחות ועליות מחירים, כפי שקרה בשנות ה-70 וה-80.

ממשלתה של פרננדס מקווה שהרגולציה תצליח למנוע זאת, לפחות עד שניתן יהיה לפתח את פצלי השמן והגז שהתגלו במדינה באחרונה. כך או כך, נראה שהמשך הדרך לא יהיה קל עבור ארגנטינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker