כלכלת צרפת צמחה ב-0.3% ברבעון השלישי

התחזיות צפו צמיחה של 0.4%; הבנק המרכזי צופה צמיחה אפסית ברבעון הרביעי; בשבוע שעבר הורידה פיץ' את תחזית דירוג האשראי של צרפת ל"שלילי"

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כלכלת צרפת צמחה ברבעון השלישי של 2011 ב-0.3%, כך פירסמה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בצרפת.

מדובר בשיעור צמיחה נמוך בעשירית האחוז מתחזיות האנליסטים. עם זאת, הצמיחה עדיין גבוהה יותר מהממוצע בגוש היורו, שעומד על 0.2% צמיחה ברבעון. ברבעון הקודם של 2011 רשמה צרפת צמיחה שלילית של 0.1%.

מדד הצרכנים הצרפתי טיפס ברבעון האחרון ב-0.3%, והתאושש מירידה של 1% ברבעון השני. הייבוא עלה ב-0.7% לעומת ירידה של 1% ברבעון הקודם והייצוא רשם שיפור של 0.8%, עשירית האחוז יותר מאשר ברבעון השני.

הבנק המרכזי של צרפת העריך כי ברבעון הרביעי של 2011 הצמיחה תהיה אפסית. לעומתו צופה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי הכלכלה הצרפתית תתכווץ בשיעור מתון הן ברבעון הרביעי של 2011 והן ברבעון הראשון של 2012.

בשבוע שעבר הורידה סוכנות הדירוג פיץ' לדרגת "שלילי" את תחזית דירוג האשראי של צרפת, אך שבה ואישרה את הדירוג המושלם (AAA) הנוכחי שלה. בה בעת, מסרה פיץ' כי תשקול להוריד את תחזית הדירוג של שש מדינות נוספות - איטליה, ספרד, בלגיה, אירלנד, סלובניה וקפריסין - בצעד שמשמעותו כי תיתכן הורדת דירוג למדינות אלו במהלך שלושה החודשים הקרובים. פיץ' נימקה את החלטה בהיעדר "פתרון כולל" למשבר החוב באירופה.

הנשיא ניקולא סרקוזי החל להכין את ארצו לאובדן קרוב של מעמד הזהב שלה בשוק האג"ח, למרות שפיץ' ביום שישי בעצם אישררה את דירוג האשראי AAA של צרפת. למרות הורדת תחזית האשראי ואזהרות בשבועות האחרונים, תשואת האג"ח ל-10 שנים של צרפת נמצאת נמוכה בהרבה משהיתה ב-24 בנובמבר, כשהגיעה לשיא של יותר מ-3.7%. אג"ח צרפת נסחרו ביום שישי בתשואה של 3%.

ניקולא סרקוזי, נשיא צרפתצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker