מועצת זכויות האדם של רוסיה: הרשעת חודורקובסקי - "בדויה"

המתמודדים לנשיאות פרוחורוב ופוטין אותתו כי יעניקו חנינה לאיל הנפט לשעבר המרצה עונש מאסר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מועצת זכויות האדם של רוסיה המליצה היום לתביעה הכללית במדינה לנקוט בצעדים לביטול הרשעתו של איל הנפט לשעבר מיכאיל חודורקובסקי, לאחר בשבוע שעבר הודיע המיליארד הרוסי מיכאיל פרוחורוב כי במידה שיזכה בבחירות לנשיאות שיתקיימו בשנה הבאה, ישחרר את חודורקובסקי מהכלא. בעקבות דבריו של פרוחורוב הודיע גם ראש הממשלה ולדימיר פוטין, אשר יתמודד אף הוא בבחירות לנשיאות בחודש מארס, כי ישקול להעניק חנינה לחודורקובסקי.

מיכאיל חודורקובסקיצילום: אי-פי

חודורקובסקי, לשעבר מנכ"ל יוקוס, היה האיש העשיר ברוסיה כאשר נעצר באיומי נשק ברוסיה באוקטובר 2003. בהמשך הוא נידון לעונש של 13 שנות מאסר בעקבות שתי הרשעות בגין הונאה והעלמת מס, ואילו חברת יוקוס פורקה ונמכרה במכרז לכיסוי חובות בהיקף של 30 מיליארד דולר שדרשו ממנה רשויות המס ברוסיה. חודורקובסקי, שהכחיש את כל האישומים נגדו, טוען כי הם הוגשו עקב לחצים שהפעיל הנשיא דאז, פוטין, בשל העובדה שחודורקובסקי מימן את פעילותן של מפלגות אופוזיציה ברוסיה.

מועצת זכויות האדם של רוסיה פירסמה היום דו"ח שקבע כי במשפטו השני של חודורקובסקי היו הפרות יסודיות של זכויותיו, וכי "לא נמצאו ראיות כלשהן לאישומי המעילה שבהם הורשע. חברת המועצה טמרה מורשצ'קובה - לשעבר שופטת בבית המשפט החוקתי של רוסיה - אף אמרה לסוכנות הידיעות אי.פי כי גזר הדין במשפטו השני של חודורקובסקי היה "בדוי". מועצת זכויות האדם, שעל חבריה נמנים אישי ציבור מכובדים, אינה בעלת סמכויות חוקיות, והמלצותיה מתקבלות רק לעיתים נדירות.

מיכאיל פרוחורוב, המיליארדר הרוסי שהודיע כי יתמודד מול ראש הממשלה, ולדימיר פוטין, בבחירות לנשיאות, התחייב בשבוע שעבר לשחרר מהכלא את חודורקובסקי במקרה שיזכה בבחירות. "מתן חנינה לחודורקובסקי יהיה המהלך הראשון שלי במקרה שאבחר לנשיא", אמר פרוחורוב בשבוע שעבר לכתבים במוסקבה. "חשוב להפגין אנושיות והנשיא צריך להוות דוגמא לכך".

בעקבות דבריו של פרוחורוב מיהר פוטין להודיע כי ישקול להעניק חנינה לחודורקובסקי אם יזכה בבחירות. "אשקול את הבקשה אם הוא ישלח כזו, אולם ראשית עלי להיבחר לתפקיד הנשיא", אמר פוטין לכתבים. "החוק קובע כי אדם שמרצה עונש מאסר לאחר שהורשע בבית משפט נדרש לכתוב בקשה לקבלת חנינה ולהודות באשמתו - דבר שחודורקובסקי עדיין לא עשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker